featured

İBB’nin Yerli Treni: Tram34! (Ekrem İmamoğlu ile özel röportaj)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem projeleri devam ediyor. Duran metro inşaatlarını yine canlandırmak, yeni çizgiler açmak ve Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistemini işletmek için çalışıyorlar. Ayrıyeten, milyonlarca dolar yatırım yapılmış lakin rafa kaldırılan araç projesini uygun maliyetlerle hayata geçirerek üstün teknoloji ve inovatif tahliller sunmayı hedefliyorlar. TRAM34’ü İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile konuştuk. TRAM34’ü İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile konuştuk.

İBB’nin Yerli Treni: Tram34! (Ekrem İmamoğlu ile özel röportaj)

Metro İstanbul, kendi Ar-Ge merkezinde ve kendi markası ile ürettiği hafif metro araçları ile birlikte birçok alt sistem tasarımı ve üretimini de yapıyor. Yüksek teknolojiyi yalnızca kullanmakla kalmayıp tıpkı vakitte bu teknolojiyi üretebilen tek raylı sistem işletmecisi olarak bilgi ve birikimini üretime dönüştürüyorlar. Metro İstanbul, Türk mühendisler için bir hayal üssü olarak istihdam yaratıyor ve yerli yan endüstriyi geliştiriyor.

Metro İstanbul, Türkiye’nin tek faal tescilli Ar-Ge Merkezi’ne sahip raylı sistem işletmecisi olarak Sanayi İş Birliği Programı (SİP) kapsamında birinci raylı sistem aracı üretim projesini hayata geçiriyor. 34 yıllık bilgi ve tecrübeye sahip olan Metro İstanbul, 12 farklı marka ve 20 farklı model ile yüzde 30 daha uygun maliyetle tren üretiyor. Tüm bu üretimler yüzde 100 yerli tasarım ve yüzde 100 yerli mühendisler ile gerçekleştiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem atılımları kapsamında, Metro İstanbul, yerli ve ulusal üretim konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, T4 Topkapı-Mescidi Selam Tramvay Hattı’nda hala kullanılan 18 adet 4. kuşak tramvay aracından aldığı geri bildirimleri kıymetlendirerek, daha yüksek yerlilik oranı ve daha uygun maliyetle üretim yapabilen TRAM34 modelini tasarlamıştır.

TRAM34, Türkiye’de tasarlanmış ve fikri ve sınai mülkiyet hakları büsbütün Metro İstanbul’a aittir. Yüzde 60’ın üstünde yerlilik oranına sahip olan araç, 24 metre uzunluğunda ve 2.65 metre genişliğinde olup, 216 yolcu kapasitesine sahiptir. Hem tramvay hem de hafif metro çizgilerinde kullanılabilecek olan araç, işletme suratında 40 kilometreye, azamide ise 80 kilometreye kadar çıkabilir.

TRAM34, özel olarak tasarlanmış kauçuk tekerlekleri ve araç içi ses bariyerleri üzere konfor artırıcı ayrıntılarıyla hem yolcuların hem de işletme ve teknik grupların ihtiyaçlarına karşılık vermektedir. Ayrıyeten, metro ve tramvay araçlarının zorlandığı rampa eğimlerinin de üzerinde tırmanma kabiliyetine sahiptir. Metro İstanbul’un bu yerli ve ulusal üretimi, Türk mühendisleri ve teknisyenleri tarafından tasarlanmış ve seri üretime uygun formda üretilmiştir.

İBB’nin Yerli Treni: Tram34! (Ekrem İmamoğlu ile özel röportaj)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir