featured

İçişleri Bakanı Soylu: 125 cc’nin altındaki motorlar B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı ve AK Parti Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, Kanal D”ye yaptığı açıklamalarda 125 cc’nin altındaki motosikletler için motosiklet ehliyeti kaidesinin kalkacağını söyledi.

125 cc’nin altındaki motosikletlerin B sınıfı ehliyet sahiplerince kullanılabileceğini aktaran Soylu, ilgili ehliyet düzenlemesi için Ulusal Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini aktardı.

“AYRI MOTOR EHLİYETİNE GEREK KALMAYACAK”

Soylu’nun mevzuyla ilgili açıklamalarının tamamı şöyle:

“Bundan sonra 125 cc’nin altındaki motorlar B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek. Bu konudai çalışmalar muhakkak bir noktaya geldi, hazırlığı yapıldı ve arkadaşlar da düğmeye bastılar. Motosikletle alakalı ek bir dersle bunu sağlayabilecekler. Onun için farklı bir motor ehliyeti almaya da gerek kalmamış olacak.”

MEVCUT YÖNETMELİK 50 CC’YE KADAR MÜSAADE VERİYORDU

Motosikletin 50 cc’ye kadar B sınıfı ehliyetliler tarafından kullanılmasına müsaade veren mevcut A sınıfı ehliyet yönetmeliği şu halde: : “A sınıfı şoför evrakı silindir hacmi 600cc ve üzeri motorlar için alınması gereklidir. Gücü 35 kilovatı ve gücünün yüküne oranı 0,2’yi geçen iki tekerlekli motorsikletleri kullanacaklara verilir. A Motosiklet ehliyeti alma yaşı: 21 Yaşını bitirenler A motosiklet ehliyet sınıfı için başvurabilirler.”

Kaynak: AA / Elif Küçük – Şimdiki
İçişleri Bakanı Soylu: 125 cc’nin altındaki motorlar B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir