featured

İkinci Dünya Savaşı’ndaki son cinsel ilişki kölesi kadın, 92 yaşında vefat etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tayvan‘da bayanların refahı için çalışan Taipei Bayanlara Yardım Vakfı, 22 Mayıs’ta yaptığı basın açıklamasında, 2. Dünya Savaşı’nda Japon imparatorluk askerleri tarafından “Cinsel münasebet kölesi (Comfort Women) olduğu belirtilen” ve bu bayanların sonuncusu olduğuna inandıkları 92 yaşındaki bayanın, 10 Mayıs’ta ömrünü yitirdiğini duyurdu.

JAPON HÜKÜMETİNDEN TAZMİNAT VE ÖZÜR TALEP EDİLİYOR

Vakıf açıklamasında “Kadınlara Yardım Vakfı, Tayvan’ın müfredatının, Ulusal Tarih Müzesi’nin ve tarih kitaplarının Tayvan’daki “comfort women” (cinsel bağ köleleri) hakkındaki tarihî gerçeği kaydetmesi gerektiğini savunmaya devam edecek böylelikle bu tarih, bir kişinin vefatı nedeniyle yok olmayacak. Ayrıyeten savaş altında bayanlara yönelik cinsel şiddetin ziyanlarını, bayanlara yönelik toplumsal cinsiyet şiddetinin ziyanları hakkında eğitim vermeye ve duyurmaya devam edeceğiz, ayrıyeten Japon hükümetinden bayan ve ailesinin üyelerinden özür dilemesini ve tazminat vermesini talep etmeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

200 BİN BAYAN OLDUĞU TEZ EDİLİYOR

Taipei Bayanlara Yardım Vakfı, toplamda 200 bin oldukları tez edilen bu bayanlardan 2 bininin Tayvanlı olduğunu, 1992 yılında yaşayan 59 adedini tespit ettiklerini açıklamıştı. Tayvan’ın güneydeki Tainan kentinde 2018’de savaş sırasında zorla cinsel bağ kölesi yapılan bayanlar için bir anıt dikilmişti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya
İkinci Dünya Savaşı’ndaki son cinsel ilişki kölesi kadın, 92 yaşında vefat etti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir