featured

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde artan kur ve vergi oranları sebebiyle birçok kullanıcı 2. el arabalara yönelmiş durumda. Talepteki bu derece artış 2. el araba dolandırıcıları içinde güzel bir fırsat doğurmuş oldu. Araba satın aldıktan sonra üzülmemeniz için işte “İkinci (2.) el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler” listemiz…

2. el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi!

1- Marka model araştırması yapın!

Satın alacağınız arabaya karar vermeden evvel hangi marka ve modeli alacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonrasında internet üzerinden bu marka ve modelle ilgili araştırmalar yapın. Her aracın kronik sorunları vardır. Bu kronik sorunların neler olduğuna ve aracın bu sıkıntılar sebebiyle arıza yapması halinde size ne kadar masraf açacağını evvelce bilin. Aksi halde arabası satın aldıktan sonra endüstride çok geniş bir etraf edinebilirsiniz.

2- Satıcı ile bağlantıya dikkat edin!

Otomobil hakkında araştırmamızı yaptık ve satın alacağımız arabası bulduk. Daha sonra satıcı ile irtibata geçeceğiz. Unutmayın birinci evrede soracağınız sorular çok değerli.

  1. Aracı neden satmak istiyor ?
  2. Ne vakitten beri aracı kullanıyor ?
  3. Önemli bir kazası var mı ? Hiç hasarı oldu mu ?
  4. Hasar kaydı var mı? Varsa ne kadar? Ağır hasar kaydı mı?
  5. Araç genel olarak ne durumda ?
  6. Motor durumu nasıl ?
  7. Son bakımı ne vakit yapıldı ve hangi kesimler bakıma alındı ?

Özellikle bakım listesini düzgünce öğrenin. Ağır bakımları gelmiş bir araba serviste size önemli masraflar açabilir. Ayrıyeten satıcı ile araba başına geldiğinizde satıcının dediklerinin aksi bir durum çıkması halinde masrafların nasıl karşılanacağını telefonda evvelden anlaşın. Ekspertizde makus bir sürpriz görmek istemezsiniz.

3- 5664 Tramer Kaydı, Hasar Durumu ve Kilometre Sorgulama

Araç sahibiyle konuştuktan sonra araç sahibinden ruhsattaki şasi numarasını rica edin. Bu numara ile 5664 üzerinden tramer, hasar ve kilometre sorgusunu yapın. Kilometre sorgusunu aracın muayene kayıtlarından da denetim edebilirsiniz. Bir evvelki muayeneye nazaran aracın kilometre bilgisi düşükse aracın kilometresi düşürülmüş olabilir.

4- Araç başına geldiğinizde arabanın pak olmasına dikkat edin!

Araç sahibiyle anlaştınız ve arabanın başına geldiniz. Öncelikle araca yüzeysel bir denetim yapmanız gerekli. Lakin araç sahibi aracı kirli bir vaziyette getirdiyse gözle yapacağınız birinci denetimler çok sağlıklı olmayacaktır. Araç sahibine aracı yıkatmasını ve aydınlık bir yerde arabaya bakmak istediğiniz belirtin. Kirli bir araca ve karanlık bir ortamda baktığınızda kaportdaki birçok çizik ve göçüğü fark edemeyeceksiniz.

5- Araç ile test sürüşüne çıkın!

Araç sahibiyle birlikte aracı test sürüşüne çıkartın. Aracın yolda gidişi, motor sesleri, vites geçişlerindeki titreşim ve ses üzere özelliklerine bakın. Bilhassa otomatik şanzımanlı arabalarda aracın birinci kalkışı, vites değişimleri üzere anlarda seslerine dikkat edin. Araçta olağandışı şeyler tespit etmeniz durumunda aracı sağa çekin.

6- Ruhsatta yer alan motor ve şasi numaraları ile araç üzerindeki numaraları denetim edin!

Bazı dolandırıcılar arabaların şasi ve motor numaralarını değiştiriyor. Bu sayede araçta rastgele bir hasar kaydı çıkmıyor fakat araç olağanda pert kayıtlı olabilir. Aracın numaraları ile ruhsat numaraları uyuşmazsa arabası muhakkak satın almayın.

7- Son denetimler için ekspertiz!

Aracı ister çok yakınınızdan ister düşmanınızdan satın alacak olun ekspertiz yaptırmadan almayın. Aracı alacağınız bölgeye gitmeden evvel orada yer alan kurumsal ve emniyetli ekspertizleri bulun. Araç sahibinin tanıdığını söylediği ekspertizlerden kaçının. Kendi bulduğunuz ekspertizlere götürün. Araç sahibiyle ekspertize gitmeden evvel araçla ilgili söylenen şeylerin haricinde bir şey çıkması durumunda uyuşmazlık yaşanmaması için eksper masraflarının nasıl karşılanacağı konusunda anlaşın.

8- Noter satışında inançlı ödeme yolunu kullanın!

Araç ekspertizden çıktıktan sonra her şey yolunda gittiyse ve satıcı ile anlaştıysanız artık noter etabına geldiniz. Arabanın satışını verecek olan kişinin katiyen ruhsat içerisinde ismi yazan kişi olduğuna dikkat edin. Vekalet ile araba satışı yapan bireylerden kaçının. Ayrıyeten ödeme yaparken banka ve noter aracılığıyla inançlı ödeme sistemini kullanın. Son olarak aracın fiyatını yolladığınız banka hesabının aracın ruhsatta yazan sahibine ilişkin olan banka hesabı olduğuna emin olun.

“İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler!” listemizi beğendiniz mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir