featured

İmamoğlu sinyali verdi, İstanbul’da toplu taşımaya zam an meselesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu katıldığı merasimde yaptığı konuşmada, “Ortaya konulan bu vergi yükleri zati vatandaşımızın belini bükmektedir. Şayet bu yükler, kamu hizmetlerinde de en üst düzeye taşındığı takdirde, ekstra bir yük olarak bunun vatandaşlarının sırtına yük olması kaçınılmazdır. Ortaya konacak olan maliyetlerle, ne yazık ki insanlarımızın toplu taşıma fiyatları da sayıları da bedelleri de değişecektir” dedi.

İBB Lideri İmamoğlu, Emirgan Korusu’nda gerçekleşen 125 İETT Otobüsü Temini Mukavele Merasimi’ne katıldı. Merasimde kontrat, İETT Genel Müdürü İrfan Demet ve AKİA Genel Müdürü Remzi Baka tarafından imzalandı. İETT’nin bayan sürücülerini temsilen Sevda Mavi ve Zehra Karakuş da merasimde yer aldı. Merasim öncesi konuşma yapan İmamoğlu, ÖTV ve KDV’nin artırılmasına da değindi.

“FİLOMUZA OTOBÜS KATMA KONUSUNDA BÜYÜK FEDAKARLIKLAR YAPTIK”

İstanbul’da şu anda hizmet veren İETT otobüslerinin yaş ortalamasının 10 buçuk olduğunu belirten İmamoğlu, “Otobüs alımı sıkıntısı İstanbul Büyükşehir Belediyemizin daima gündeminde oldu. Vazifeye geldiğimiz an itibariyle, gereksinim duyduğumuz otobüs alımı konusunda süratli bir adım attık. Görüşmelerimizi yaptık ve bir uzun vadeli krediyle, süratlice 300 otobüs alımıyla ilgili süreçleri tamamladık. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’mizden oy birliğiyle karar çıkmasına karşın, 3 yılı aşkın müddettir ne yazık ki Cumhurbaşkanlığı onayı olmadığı için, o alımımızı gerçekleştiremedik. Öz kaynaklarımızla bahsettiğimiz o uzun vadeli kredi imkanı olmadan, ne yazık ki kısa vadeli ödeme şartlarını yerine getirmek zorunda kalarak, İETT filomuza otobüs katma konusunda büyük fedakarlıklar yaptık. Yıl sonundaki teslimlerle bir arada 252 adet otobüsü bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesine katarak İstanbulluların daha genç bir filoda hizmet almalarını sağlamış olduk” dedi.

Yıl sonundaki teslimlerle bir arada toplam 252 otobüsü İBB bünyesine katarak filoyu gençleştirdiklerini aktaran İmamoğlu, “Bugünkü alımla birlikte bu demek oluyor ki, neredeyse 400’e yakın bir araç sağlama imkanını 4-4,5 yılda arkadaşlarım, büyük fedakarlıklarla, ülkemizin yaşadığı ekonomik zorlukları düşünürsek ki bu araçlar, büyük oranda ne yazık ki döviz tabanlı fiyatlarla maliyetleri hesaplanıyor ve başka emtia sayılarındaki artışı da düşünürsek büyük fedakarlıklarla bu alımların yapıldığını buradan söz etmek isterim” sözlerini kullandı.

“YAŞANAN ARTIRIMLAR BİZİM VATANDAŞA HİZMETİMİZİ ÇOK ZORLAŞTIRMAKTA”

İhaleyi yerli bir firmanın almasından memnuniyet duyduklarını ve araçların periyotları bitmeden 2024 yılının Ocak-Nisan aylarında teslimi yapılacağını belirten İmamoğlu, “Türkiye’nin ekonomik süreci ne yazık ki çok önemli sıkıntılarla karşı karşıyadır. Alışılmış bir sonucu yaşıyoruz. Yani uzun yıllardır sürdürülen yanlış ekonomik siyasetlerin geldiği noktada alınan bir kısım önlemlerin, milletimizi ne derece güç duruma bıraktığını ve bırakacağını şimdiden yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde toplu taşımada bizi çok etkileyecek olan KDV ve ÖTV artışları, tıpkı vakitte yaptığımız bu alımlardaki dövizin tesiri ve akaryakıt başta olmak üzere yaşanan öteki artırımlar, bizim vatandaşa hizmetimizi çok zorlaştırmaktadır. Bu ortaya konan KDV, ÖTV farkları, 6 yılda bütün filomuzu sıfırlayacak seviyede bir bedele ulaşmaktadır. Toplu taşıma bizim üzere mega kentlerde değerli bir hizmettir ve vatandaşın hayatını en derinden etkileyecek bir sürecin parçasıdır” dedi.

“NE YAZIK Kİ TOPLU TAŞIMA BEDELLERİ DE DEĞİŞECEK”

Ekrem İmamoğlu, “Bu bağlamda böylesi toplumsal hizmetlerin en üst düzeyde vergilendirilmesi, yanlış bir siyasettir. Daha evvel 11 Büyükşehir Belediye Lideri olarak yaptığımız toplantılarda, ÖTV ve KDV’nin alınmaması gerektiği noktasında tekliflerimizi iletmiştik hükümete. Bunu buradan tekrar yineliyorum. Ortaya konulan bu vergi yükleri zati vatandaşımızın belini bükmektedir. Şayet bu yükler, kamu hizmetlerinde de en üst düzeye taşındığı takdirde, ekstra bir yük olarak bunun vatandaşlarının sırtına yük olması kaçınılmazdır. Ortaya konacak olan maliyetlerle, ne yazık ki insanlarımızın toplu taşıma fiyatları da sayıları da bedelleri de değişecektir. Bu bağlamda alınan ve alınacak olan ekonomik önlemler yürürlüğe koyulurken, yapılacak süreçlerde kamu hizmetinin en üst düzeyde işletildiği sistemlerde, bizim üzere belediyeler başta olmak üzere, kurumların hizmetlerinde bu stil vergilendirmelerin ivedilikle gözden geçirilmesi kuraldır. Yalnızca ÖTV, KDV ve otobüs alımlarında değil, metro hizmetlerinde maruz kaldığımız vergiler, elektrik tüketiminin metro başta olmak üzere en üst düzeyde artırımların bu hizmetlere getirmiş olduğu yük ve bunun üzere konularda, belediyelerle hükümetin yetkililerinin bir ortaya gelip, tartışarak, bunu vatandaşımızın sırtına ekstra yük olarak binmesini engellemek şarttır” sözlerini kullandı.

“SESİMİZİ CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA İLETMEYİ SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUM”

İmamoğlu, “Bu noktada oluşturacağımız teklif şablonunu Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarından birisi olarak, en büyük mahallî idare kurumu olarak hükümetimizin ilgili yetkilileriyle bütün tekliflerimizi önümüzdeki hafta bir şablon olarak bütün bakanlıklarla paylaşacağımızı da kamuoyuna duyurmak istiyorum. İstanbul’a yapılacak her türlü hizmetin, Türkiye’ye yapılan en kıymetli hizmetlerden olduğunu unutmamak gerekir. Bunun ismi ister toplu taşımadır, ister metrodur, ister kentsel dönüşümdür, ister tabiata, etrafa yahut suya yapılan yatırımlardır. Bu manada devletin hangi kurumunun önüne gelirse gelsin, bu kente dair beklenilen ya da bekletilen kredi yahut buna emsal imkanların tereddütsüz, en süratli biçimiyle onaylanmasını ve işimizin kolaylaştırılmasını, 16 milyon vatandaşımız ismine hükümetten talep etmekteyiz, yetkililerden talep etmekteyiz. Bu sesimizi tekrar Cumhurbaşkanlığı makamına iletmeyi sorumluluk olarak görüyorum” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki
İmamoğlu sinyali verdi, İstanbul’da toplu taşımaya zam an meselesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir