featured

IMEI kayıtlarında tarihi rekor kırıldı! Kayıt sonrası açılmayan telefonlar ne olacak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar kurundaki dalgalanma ve ülkemizdeki vergiler, akıllı telefon fiyatlarını olumsuz tarafta etkilemeye devam ediyor. Pek çok kişi ise bu duruma yurt dışından telefon alarak tahlil buluyor. Lakin yakın vakitte IMEI kayıt fiyatının 6 bin TL’den 20 bin TL’ye çıkarılması, bu durumu biraz zorlaştırdı. Pek çok vatandaş, artırımlı fiyatı ödememek için soluğu hudut kapılarında ve e-Devlet’te aldı. Lakin kimi kullanıcılar, kayıt sürecini tamamlamasına karşın problemler yaşadı. Yetkililerden aldığımız duyumlar, bu telefonların akıbetini ortaya çıkardı.

IMEI kaydını yaptırdınız ancak telefonunuz açılmadı mı? Endişelenmeyin!

Zamlardan etkilenmek istemeyen pek çok vatandaş süratli bir halde ya mevcut haklarını kullanarak ya da hudut komşumuz olan ülkelere gir-çık yaparak telefonlarını kaydettirdi. Bunun sonucunda aldığımız duyumlara nazaran 7 Temmuz 2023 tarihinde yapılan telefon IMEI kayıt sayısı neredeyse 2023 yılında yapılan kayıt sayısına eşitlendi. Bu da ülkemizdeki kayıtsız telefon sayısını gözler önüne serdi. Lakin bu yoğunluğu birtakım teknik külfetler da takip etti.

Bildiğiniz üzere kayıtların akabinde pek çok kişi, toplumsal medyada telefonlarının hala açılmadığını söyledi. Yeniden de genel tabloya bakacak olursak bu durum epeyce olağan. Yeniden aldığımız duyumlara nazaran, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen kayıtların akabinde eşleştirme süreçleri otomatik olarak sağlanıyor. Fakat bu kadar çok talep olan bir durumda sistemde kimi aksaklıklar olması çok da şaşırtan değil.

Ayrıca, eşleştirme süreçleri iki etaplı olarak gerçekleşiyor. Birinci basamak BTK tarafından ikinci etap ise ilgili operatörce yapılıyor. Bunun olabilmesi için ise sistem tarafından gerekli denetimlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yani tıpkı gün yurt dışında gir-çık yapmanız sistemdeki çok yoğunluk ile birleşince bir aksamaya neden olmuş üzere görünüyor.

Aldığımız bilgiler, yolcu beraberi kayıt altına alınan tüm aygıtların en kısa müddette eşleştirme süreçlerinin tamamlanacağı tarafında. Yani etkilenen kullanıcılardan biriyseniz, endişelenmenize pek de gerek yok. Telefonunuz kısa müddette açılacak.

IMEI kayıtlarında tarihi rekor kırıldı! Kayıt sonrası açılmayan telefonlar ne olacak?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir