Instagram’da hikayenizi izleyenler neye göre sıralanıyor? CEO’dan açıklama!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hey saklı kalmaya çalışan stalker, yakalandın! Instagram kullanan herkes öyküleri izleyen kullanıcıların nasıl sıralandığını, keşfet içeriklerinin neye nazaran değiştiğini, çok hoş olan fotoğrafının neden çok beğeni almadığını bir defa de olsa düşünmüştür. Bu husus aslında büsbütün Instagram’ın algoritması ile alakalı. Pekala Instagram algoritması nasıl çalışıyor? İşte CEO’nun cevabı…

Instagram algoritması nasıl çalışıyor? İşte Intagram CEO’sundan gelen cevap!

Adım adım Instagram algoritması ile ilgili tüm soruların karşılıkları burada.

Hikayeyi izleyen kullanıcılar neye nazaran sıralanıyor? Kıssalar neye nazaran sıralanıyor?

Öncelikle bu bahis epey merak ediliyor. Herkes hoşlandığı kişinin kıssasında kaçıncı sırada olduğunu merak etmiştir. Sıralama aslında birçok etmene nazaran yapılıyor. Lakin şunu kesin bir lisanla söyleyebiliriz ki öykünüzü birinci izleyen kişi en başta gözükmeyecektir.

Instagram öykünüzü izleyen bireylerin sizin hesabınızla yaptığı etkileşimlere bakıyor. Bunlar “profil ziyareti, DM sıklığı, kaç tane öykünüzü izlediği yahut kaç öykünüzü beğendiği vb.” üzere etkileşim durumları. Fakat bunu yalnızca anlık olarak düşünmeyin. Geçmiş kayıtlarda bu etkileşim listesine dahil. Yani muhtemelen kankanız son birkaç aydır takipleştiğiniz ve hoşlandığınız kişinin üstünde yer alacaktır. Öbür kullanıcıların paylaştığı kıssalarda tekrar bu mantıkla sıralanmakta.

Instagram keşfet ve reels kısmı nasıl çalışıyor? Gönderileri neye nazaran sıralıyor?

Instagram keşfet ve reels kısımları aslında birbirleriyle birebir sisteme sahipler. İkisi de gönderileri sizin için seçip, ayıklayıp karşınıza çıkartıyor. Yani siz neyi seviyorsanız onlar karşınıza çıkıyor. Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse şöyle:

İlk olarak Instagram sizin beğendiğiniz gönderileri ve takip ettiğiniz kullanıcıları tahlil ediyor. Hangi gönderilerin ve hesapların hoşunuza gidebileceği anlaşılmış oluyor. Instagram esasen kendi içerisinde paylaşılan tüm gönderileri sıralamış oluyor. Sizin de keşfet sayfanıza ve reels sekmenize buna nazaran içerikler koyuyor. Bunların yanında az sayıda da olsa sevdiğiniz içeriklerle uyuşan lakin farklı sınıflardaki içeriklerden de koyuyor. Bu sayede farklı içerikleri de görmüş oluyorsunuz.

Instagram keşfete nasıl çıkılır?

Bu aslında net olarak yanıtı olan bir soru değil. Keşfetin tek bir sınıflandırma olmadığını belirtmiştik. Şöyle düşünün araba, teknoloji ve makyaj olarak 3 farklı kategoride içeriğiniz var. Bu içeriklerin hepsinin kendine ilişkin keşfetleri var aslında.

O yüzden her kategorinin kendi trendlerini takip edin ve trend olan müzikler ile içerikler üretin. Etiket eklemeyi unutmayın lakin sayısını abartmayın. 3 yahut 5 adet kafidir. Son olarak özgün içerikler üretin. Çünkü Instagram algoritması özgün içerikleri her vakit bir adım önde tutmakta.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Instagram’da hikayenizi izleyenler neye göre sıralanıyor? CEO’dan açıklama!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir