featured

Intel işlemcilerin ismi değişiyor: i3, i5 ve i7 olmayacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finansal açıdan güç bir devirden geçen Intel, işlemcilerinin isimlendirmesini değiştirmeye hazırlanıyor. Donanım devi, 14. Jenerasyon Meteor Lake serisinin yeni bir markalaşma planıyla geleceğini duyurdu. Bu karara nazaran artık “Core i” tabiri yerine “Core Ultra” kullanılacak.

Intel Core i5 yerine Core Ultra 5 geliyor

Teknoloji dünyasının kilit markalarından biri olan Intel, klasikleşmiş işlemci isimlendirmesini terk etmeyi planlıyor. Yeni marka şemaşıyla birlikte i3, i5, i7 ve i9 üzere isimler yerine Ultra tercih edilecek. Yeni isimlendirmenin Meteor Lake ile görücüye çıkması bekleniyor.

Şirket şimdi ayrıntıları sunmadı, lakin 14. Nesil’de uygulanması karışık yansılar alacak üzere görünüyor. Yeni marka şemasına ilişkin birinci modelin ise “Core Ultra 5 1003H” ismiyle geleceği belirtildi. Bu model olağanda Core i5 ailesinin bir üyesi olacaktı.

Intel Global Bağlantı Yöneticisi Bernard Fernandes, Meteor Lake işlemcilerinin lansmanına hazırlanırken marka değişiklikleri üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Lakin paylaştığı tweet’te direkt “Ultra Core” markasına atıfta bulunmadı.

Sektör uzmanları ise mevzu hakkında karışık yorumlara sahip. Örneğin yarı iletken pazar analisti Dylan Patel, yine markalanmanın Intel’in problemlerini gidermeyeceğini ve “çok dar görüşlü bir hareket” olacağını söyledi.

Ayrıca bilgisayar dünyasına hakim olmayan birçok insanın bile Core i7 ile i5 isimlerine aşina olduğunu söyledi. “Birçok insanın söylediği üzere, i5 ve i7 markaları biliniyor ve tanınıyor. Bunların değişmesinin şirkete tesiri negatif olur” dedi.

Peki, sizler Intel Meteor Lake yine isimlendirmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Intel işlemcilerin ismi değişiyor: i3, i5 ve i7 olmayacak!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir