featured

Intel’in pazar payı eridi: AMD’den dikkat çeken büyüme!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AMD pazar payı Intel’in atılımlarına karşın süratle büyüyor. Intel, işlemci pazarına hakim olmaya devam etse de, Ryzen modelleri pazarda büyük bir tesir yaratıyor üzere görünüyor. Buna nazaran AMD, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 7’lik bir büyüme kaydetti.

AMD işlemci dünyasında yüzde 7 büyüdü

Mercury Research tarafından paylaşılan son datalar, AMD’nin işlemci pazarında etkileyici adımlar attığını ve hissesini artırdığını gösteriyor. İstatistikler, AMD’nin bilhassa x86 (tüketici) işlemci pazarında kıymetli bir artış yaşadığını ortaya koydu.

Mercury Research’ün raporuna nazaran AMD, geçtiğimiz yılki yüzde 27,7’lik pazar hissesini yüzde 34,6’ya yükseltti. Buna karşılık Intel’in pazar hissesi birebir devirde yüzde 72,3’ten yüzde 65,4’e geriledi. AMD tıpkı vakitte sunucu tarafında da ilerlemeler yaşadı.

AMD’nin çok çekirdekli dizaynlara sahip Zen mimarisi, dikkat çeken fiyat etiketleri sayesinde pazarda yankı uyandırdı. Şirketin ayrıyeten Sony’ye PlayStation konsolunda ve Microsoft’a ise Xbox konsolunda AMD Zen işlemcilerini sattığını belirtmek gerekiyor.

AMD’nin sunucu işlemcileri pazarında da büyüdüğü görüldü. Rapora nazaran, bir evvelki yıl yüzde 11,6 olan pazar hissesi 2023 yılında yüzde 18’e yükseldi. Öte yandan Intel, yüzde 82’lik hisseyle sunucu dünyasında hakimiyetini sürdürüyor.

AMD’nin sunucu pazarındaki çıkarı daha az olsa da, Zen mimarisinin teknoloji devleri tarafından giderek daha fazla benimsendiğini belirtmek gerekiyor. Intel, çekirdek başına performansta üstünlüğünü korusa da, AMD’nin fiyat/performans istikrarı kullanıcıları cezbediyor.

Peki siz AMD pazar hissesi bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Intel’in pazar payı eridi: AMD’den dikkat çeken büyüme!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir