featured

Intel’in yeni soketi gözüktü! Karşınızda Intel LGA 1851

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Intel’in yeni jenerasyon işlemcilerinde kullanacağı yeni LGA 1851 soket tasarımı ortaya çıktı. Bakalım Intel yeni sokete hangi jenerasyon işlemcilerinde geçecek? Son gelen ayrıntıları sizler için bir ortaya getirdik.

Intel’in 14. jenerasyon yeni işlemcileriyle ilgili bilgiler gelmeye başlamışken, firmanın 15. kuşak işlemcileriyle ilgili bilgiler de geliyor. Igor’s Lab’dan Intel’in 15. jenerasyon işlemcilerinde kullanacağı LGA 1851 soketiyle ilgili en yeni bilgiler paylaşıldı.

Intel LGA 1851, 15. kuşak işlemcilerle gelecek

Mevcutta 13. kuşak işlemcileriyle devam eden Intel, 14. jenerasyon işlemcilerinde de soket yapısını değiştirmeden yoluna devam edecek.

Kullanıcılar için sevindirici bir gelişme olan emsal soket kullanan yeni kuşak işlemciler, kullanıcıların yeni nesile geçerken anakart değiştirme muhtaçlığını ortadan kaldırıyor. Ama bu uygun haber yalnızca 14. jenerasyon işlemciler için geçerli olacak. 15. jenerasyon ile bir arada Intel, LGA 1851 sokete geçiş yapacak.

LGA 1700 soğutucuları, LGA 1851 için uyumlu olacak

Intel’in mevcut ve 14. kuşakta kullanmaya devam ettiği LGA 1700 soketinin fizikî boyutuyla misal boyutlarda olan LGA 1851, ek pinlerle birlikte gelse de boyutu LGA 1700’e benzeri. Çevirici ya da dönüştürücüye muhtaçlık olmadan LGA 1700 soket takviyesine sahip soğutucuların ve soğutma bloklarının, uyumlu olması bekleniyor.

Kurulum sırasında oluşacak temel farkı montaj basıncı oluşturabilir. Montaj basıncı 489,5 N’den 923 N’ye neredeyse iki katına çıkarak farklı bir montaj kitine gereksinim duyulabileceğini düşündürmektedir.

NVMe SSD tarafında işler değişecek!

AMD, AM5 platformunda yeni jenerasyon ile birlikte I/O yeteneklerini de artırmıştı. NVMe Gen 5 dayanağı ile birlikte PCI Express 5.0 veriyollarının ayrılması gerekiyor. Intel de yeni nesile geçerken bu durumu çözmeyi hedeflemiş. Bilhassa Intel’in 800 serisi üst segment anakartlarında PCI Express 16x veriyolu ile Gen 5 NVMe iş çizgilerinin ayrılması ve SSD’lerin direkt işlemciyle bağlantı kurması sağlanacak.

Intel’in yeni jenerasyonda bilhassa SSD tarafında Gen 5 takviyesini yalnızca üst düzey anakartlarında sunması yüksek ihtimal.

Intel, uzun vakittir soket değiştirmedi dersek çok da yanılmış olmayız. 12 kuşak ve 13. jenerasyon emsal soket yapısındaydı. 14. nesili de tıpkı sokette çıkartacak olan Intel, 15. jenerasyonda ise soket yapısını değiştirecek.

Çok önemli farklar olmasa da Gen 5 takviyesi bile üst segmentte epey değerli bir yenilik. Siz Intel’in yeni jenerasyon işlemcilerinden neler bekliyorsunuz?

Intel’in yeni soketi gözüktü! Karşınızda Intel LGA 1851

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir