featured

iPhone kullanıcılarını şaşırtan bildirim: Artık izlenmiyoruz!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geride bıraktığımız 2020 yılının başında Covid-19 virüsü nedeniyle tüm dünyada pandemi yaşandı. Birçok ülkede peş peşe sokağa çıkma yasağına varan tedbirlerin alındığını gördük. Tekrar de milyonlarca insan hayatını kaybetti. Ancak bu süreçte hayatımıza giren kimi tedbir gayeli uygulamalar da elbet ki sayısız insanın hayatını kurtardı. Bunların ortasında iPhone kullanıcılarının yakından bildiği Exposure Notification/ Maruz Kalma Bildirimleri de yer alıyor. Fakat bu sistem de artık miladını doldurdu. İşte detaylar…

ABD’de tek tek tüm eyaletler Maruz Kalma Bildirimleri uygulamasını durduruyor!

Apple ve Google tarafından pandemi devrinde geliştirilen Exposure Notification/ Maruz Kalma Bildirimleri yahut halk ortasında bilinen ismiyle temaslı kişi algılama uygulaması sayesinde Korona olduğu tespit edilen bireyler kapalılık mukavelesi altında takip ediliyordu.

Örneğin hasta olduğu için konuttan kalması ve dışarı çıkması yasak olan beşerler olurda markete, işe yahut gezintiye gitmek için sonlandırılmış alanlarından dışarı çıkarsa, uygulama tarafından kendilerine meskenlerine dönmeleri istikametinde bildirim geliyor.

Aynı vakitte sağlıklı bireyler de bu uygulama aracılığıyla gün içerisinde temaslı, yani Covid-19 virüsünü taşıdığı ortaya çıkan birileriyle yolları kesişmiş yahut hastalığa maruz kalmışsa tekrar bu uygulama tarafından uyarılıyor ve test için hastaneye gitmeleri söyleniyordu. Yani çalışma mantığı Türkiye’de Sıhhat Bakanlığı tarafından geliştirilip kullanılan Hayat Konuta Sığar uygulamasıyla benzeşiyor.

Fakat pandemi periyodunu artık geride bıraktık. Bu nedenle ABD’de birçok eyalet sırayla günaşırı bir halde Maruz Kalma Bildirimleri/ Exposure Notification uygulamasını kapattığını açıklamaya başladı. Bu nedenle ilgili bölgede yaşayan vatandaşlar artık uygulamanın çalışmadığı ve kendilerinin de izlenmediğini belirten bildirimleri aldılar.

Birçok kişi bu durumu pandeminin sona erişi olarak gördüğü için olumlu karşıladı. Kimi beşerler ise hala sürecin devam ettiği inancında olduğundan uygulamanın kapatılması için şimdi erken olduğunu düşünüyor.

Ancak bugüne kadar sıhhat maksadıyla olsa da izlendiğinin farkında olmayan ve bu bildirim aracılığıyla durumu öğrenen üçüncü bir küme daha var. Genel itibariyle pandeminin çok daha evvel sonlandığını ve devletin bu durumu fırsata çevirerek kendilerini izlediğini düşünüyor.

Tabii her halükarda uygulama evvel Virginia, akabinde Washington ve Hawaii üzere eyaletlerde, bugün de California’da kapatıldı. Kısa müddette tüm ülke çapında erişimin sonlanması ve uygulamanın da tarihin tozlu raflarında yerini alması bekleniyor.

iPhone kullanıcılarını şaşırtan bildirim: Artık izlenmiyoruz!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir