featured

iPhone’da ChatGPT kullananlar dikkat: Ciddi gizlilik sorunları var!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Artık neredeyse herkesin bildiği yapay zeka uygulaması ChatGPT geçtiğimiz günlerde iOS platformuna da geldi. Uygulamanın App Store’da yayınlanmasının akabinde birçok iPhone kullanıcısı telefonlarında ChatGPT’yi kullanmaya başladı. Fakat gelen son haberler iOS platformundaki ChatGPT uygulamasının önemli zımnilik meselelerine sahip olduğunu gösterdi. Pekala bu problemler neler? Kimler tehdit altında? İşte iPhone ChatGPT saklılık sorunu ile ilgili detaylar…

iPhone kullanıcılarını endişelendiren ChatGPT kapalılık sorunu!

ChatGPT’nin imalcisi ve geliştiricisi olan şirket OpenAI birkaç gün evvel ChatGPT uygulamasını iOS platformuna da getirdi. ChatGPT şu App Store listelerinde en başa yükseldi ve her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından indiriliyor. Fakat uygulama kullanıcıların dikkatli davranmasını gerektiren kimi kapalılık meselelerine sahip.

Yapay zeka programının saklılık şartlarını içeren bir husus bu sorunu ortaya çıkardı. Olağan koşullarda App Store üzerinden indirdiğiniz rastgele bir uygulama Apple tarafından konulan zımnilik kurallarına olağandır. Bu da rastgele bir uygulamanın sizin şahsî datalarına erişmesini pürüzler. Apple bu hususta yalnızca reklamlar için kuralları esnetti. Böylelikle hem reklam sanayisi ile hem de kullanıcılarına verdiği itimat ortasında bir istikrar kurmuş oldu.

Ancak ChatGPT’nin kullanım ve zımnilik şartlarındaki “hizmetlerimizi kullandığınızda, sağladığınız girdilerde, evrak yüklemelerinde yahut geri bildirimlerde bulunan şahsî bilgileri toplayabiliriz” unsuru bu kurallara karşı geliyor. Mevzuyu daha da kolaylaştırmak için maddeyi açıkladığımızda ChatGPT kendi ferdî datalarınızı de içeren bir soru sorduğunuzda bu dataları serverlarında saklıyor. Yani ona verdiğiniz ferdî bilgilerinizi elinde tutuyor.

Normal koşullarda App Store kuralları bu türlü bir duruma müsaade vermemekte. Fakat ChatGPT üzere yapay zeka programlarında soruyu kendi şahsî datalarınızı içerecek biçimde sorduğunuz için bir bakıma bunu kendi isteğinizle yapmış oluyorsunuz. Bu yüzden hususla alakalı olarak ne App Store ne de ChatGPT bir sorumluluk altına girmiyor.

Bu sebeple Apple kullanıcılarının sorularını sorarlarken kendi ferdî datalarını sisteme vermemesi gerekiyor. Bu yalnızca Apple kullanıcıları için de geçerli değil aslında. Bizim tavsiyemiz rastgele bir yapay zeka programı ile ferdî bilgilerinizi paylaşmamanız.

Peki siz iPhone ChatGPT uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

iPhone’da ChatGPT kullananlar dikkat: Ciddi gizlilik sorunları var!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir