featured

İSKİ skandalının kilit ismi Ergun Göknel hayatını kaybetti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, yaşlılığa bağlı rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetti. Göknel için bugün Zincirlikuyu Camii’nde merasim düzenlendi.Törene kardeşi Demir Göknel, gelini Güliz Göknel, eski eşi Fatma Müjgan Doğan, İSKİ Abone İşleri 1.Bölge Dairesi Lideri Secaattin Güçlü, akrabaları ve eski mesai arkadaşları katıldı. Ergun Göknel, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“ÇOK YARDIMSEVER BİR İNSANDI”

Cenazede mikrofon uzatılan Ergun Göknel’in eski eşi Fatma Müjgan Doğan, “9 sene evli kaldık. Çok saygıdeğer bir insandı. Yardımsever, şikâyet etmeyen, tahlil odaklı, önemli bir yönetici tıpkı vakitte âlâ bir eşti. Ayrıldık lakin daimi dost ve arkadaş kaldık. Ergun, bir sürü hoş fazileti kendinde toplamış bir insandı. O denli bir insanı kaybettiğimiz için üzgünüm. Allah rahmet eylesin” sözlerine yer verdi.

İSKİ SKANDALI

1993 yılında Ergun Göknel, İSKİ’nin Genel Müdürü’yken boşanmak istediği eşine 1 milyon dolara yaklaşan bir tazminat ödemeyi kabul etmesiyle gündem olmuş, sonrasında eşiNurdan Erbuğ, eski eşi Ergun Göknel’in yaptığı yolsuzlukları ortaya çıkarmıştı. Olayın medyaya yansımasının akabinde devrin belediye lideri Nurettin Sözen de argümanların araştırılması için Ergun Göknel’i İçişleri Bakanlığı’na şikayet etmişti.

KLOR BEDELİ YÜKSEK GÖSTERİLMİŞTİ

Sanıklar birinci olarak 25 Ekim 1993’te satın alınan klorun bedelinin yüksek gösterilerek yolsuzluk yapıldığı suçlamasıyla hakim karşısına çıkmıştı. 6 Aralık 1993’te davanın tutuklu zanlılarında Ergun Göknel’in İsviçre’de bulunan Amerikan Discon Bank’ta 30 bin Amerikan doları ve 670 bin Alman Markı bulunduğu saptanmış, Göknel’in tüm hesaplarına el konulurken, İsviçre’deki paranın da iadesi de istenmişti. Ayrıyeten “Eşiyle yaptığı kelamlı boşanma protokolüne uymadığı” gerekçesiyle Göknel tarafından Erbuğ’a ödenen 1 milyon dolara yaklaşan tazminata da Mali Şube aracılığıyla el konmuş, Murat Karayalçın, Nurettin Sözen ve Yüksel Çengel, İSKİ davasında beraat etmişti.

1994 SEÇİMLERİNDE BİRÇOK KENT KAYBEDİLDİ

1989’da yapılan mahallî seçimlerde başta 3 büyük kent olmak üzere birçok kenti kazanan toplumsal demokratlar, gelişen öteki siyasi olayların da tesiriyle 1994’teki lokal seçimlerde İstanbul ve Ankara üzere birçok büyük kenti kaybetmişti.

İSKİ skandalının kilit ismi Ergun Göknel hayatını kaybetti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir