featured

İstanbul’da deprem gerçeğini unutmayan birileri var! 5 bin kişinin yaşadığı sitelerde dönüşüm başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Yarısı Bizden’ kampanyası, İstanbul’un yanı sıra Tuzla’da da büyük bir ilgi görüyor. Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı’nın 2009 yılından itibaren ilçede bulunan ve yapı ömrünün tamamlamış sitelerin yöneticileri ile kentsel dönüşüme yönelik gerçekleştirdiği teğe bir görüşmeler, 11 ili etkileyen sarsıntıların akabinde sürat kazandı.

BİRE BİR GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Asrın Felaketi ve ‘Yarısı bizden’ kampanyasının akabinde Lider Yazıcı’nın teğe bir gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda 20 sitenin daha dönüşümü için rezerv alan, imar planı ve proje takviyesi verildi. Toplamda 5 bin vatandaşın yaşadığı sitelerdeki binaların kısa mühlet içerisinde yıkılarak yeni binaların yapılması amaçlanıyor. Ayrıyeten 1999 yılında meydana gelen Gölcük Sarsıntısı sonrasında orta hasarlı olan ve sarsıntı riski taşıyan binaların da yıkımına devam ediliyor.

“DEPREM GERÇEĞİNİ HİÇBİR VAKİT UNUTMADIK”

Tuzla’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı, “Tuzla’da sarsıntı gerçeğini hiçbir vakit unutmadık. 10 yılı aşkın bir müddettir sarsıntı dönüşümü ile ilgili daima çalışmalar yapıyoruz. Van Depremi’nden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hayata geçirilen yeni yasalar ile birlikte, o maddelerin avantajları ile sürdürdüğümüz çalışmaları, ‘İlk Meskenim Birinci İş yerim’ projesi ve ‘Yarısı Bizden’ kampanyası ile bir anda sürat kazandı. Kahramanmaraş ve Hatay sarsıntıları sonrasındaki sarsıntı gerçeği ile Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın çalışmaları ile kentsel dönüşüm çalışmalarına Tuzla’da sürat verdik. Bütün sitelerimizin ve bilhassa de bir an evvel dönüşebilmesi için çok süratli bir formda incelenmesi, kıymetlendirilmesi ve ilgili imar planlarının yapılarak bir an evvel dönüşebilmesi için ışık süratiyle denilebilecek bir süratle Tuzlamızda 20’den fazla sitenin dönüşümü için karar alındı. Rezerv alan ilanları ile planları yapıldı ve insanlarımızla görüştük. Şu anda Tuzla’da 10 bine yakın bağımsız kısmı ilgilendiren dönüşüm çalışmalarımızı sitelerimizle teğe bir görüşerek, ayrıntıları anlatarak başlatmış olduk. Ben başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımız Murat Kurum’a ve emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

VATANDAŞLAR DURUMDAN ŞAD

Kentsel dönüşüm için gelen vatandaşların, görüşme sonrasında memnun ayrıldığını belirten Lider Yazıcı,” Beşerler 20-30 yıl evvel yapılmış meskenlerin içerisinde, bilhassa zelzele sonrasında kaygıyla yaşıyorlar. Bakırköy ve Tuzla üzere Kuzey Anadolu Fay Sınırı’na yakın bir ilçede yaşamak ve hasebiyle bunun getirmiş olduğu gerilimler ile yaşıyorlar. Kentsel dönüşüm ile alakalı haberleri duyanlar, bu işin başladığını değil, planlarının onaylandığını görünce çok memnun oluyorlar. Haydi başlayabiliriz, kazma vurabiliriz durumuna gelmesi insanları çok keyifli ediyor” dedi.

İstanbul’da deprem gerçeğini unutmayan birileri var! 5 bin kişinin yaşadığı sitelerde dönüşüm başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir