featured

İstanbul’daki dev kule satışa çıkartıldı! İstenen para dudak uçuklatıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükçekmece‘de bulunan Avrupa’nın 4’üncü ve dünyanın da en büyük 17’nci TV kulesi, icralık oldu. 1998 yılında imaline başlanan ve 55 milyon dolara mal olan kulenin satış fiyatı dudak uçuklattı.

249 MİLYON TL BEDEL BİÇİLDİ

İnşaat firmasının iflas etmesi ve sonrasında borçlarını ödeyememesi nedeniyle icralık olan kule için 249 milyon 395 bin 434 TL bedel biçildi. 1 Ağustos prestijiyle satışa çıkması beklenen kulenin yeni sahibinin kim olacağı merakla bekleniyor.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Büyükçekmece Belediyesi Lider Yardımcısı Ömer Karı, “TV kulesinin belediyemizle bir bağı yok. Yalnızca belediye sonlarımız içinde bir inşaat firmasına ilişkin bir kuledir” dedi.

Televizyon kulesinin üretimine 1998 yılında başlandı ve 2008 yılında kaba inşaatı biterek kullanıma hazır hale geldi. Kulenin üretiminde 8 bin metreküp beton, 900 ton demir, 650 ton çelik kullanıldı. Büyükçekmece Belediyesi ile Endem İnşaat A.Ş. tarafından imali gerçekleştirilen televizyon kulesi, 55 milyon dolara mal oldu. Türkiye’nin birinci televizyon kulesi olan kule, 230 metre yüksekliği ile Avrupa’nın 4., dünyanın 17. büyük TV kulesi olma özelliğini taşıyor. Kulede 25 kişi kapasiteli 2 adet asansör bulunuyor. Bu asansörler yerden seyir terasının bulunduğu alana 60 saniyede çıkıyor. Kulede 450 kişilik döner restoran, seyir ve resepsiyon katları bulunuyor.

İstanbul’daki dev kule satışa çıkartıldı! İstenen para dudak uçuklatıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir