featured

İsveç Yüksek Mahkemesi, Kur’an-ı Kerim yakılmasını yasaklayan kararı iptal etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç‘te polis tarafından güvenlik telaşları münasebet göstererek getirilen “Kur’an-ı Kerim yakılmasını yasaklayan” karar, Yüksek Mahkemece iptal edildi.

POLİS TARAFINDAN YASAK GETİRİLMİŞTİ

Yüksek Mahkemeden yapılan açıklamada, şubatta Kur’an-ı Kerim yakmak isteyen iki şahsa güvenlik riski nedeniyle müsaade vermeyen polisin kararını 4 Nisan’da iptal eden Yönetim Mahkemesinin bu kararının onaylandığı duyuruldu. Mahkeme, polisten Kur’an-ı Kerim yakılmasını yasaklayan kararını kaldırmasını istedi.

NE OLMUŞTU?

İsveç‘te şubatta Irak asıllı Salwan Momika, Irak’ın Stockholm Büyükelçiliğinde, Afrika kökenli Chris Makoundout da Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmak istemiş, polis güvenlik gerekçesiyle bu provokasyonlara müsaade vermemişti.

Momika ve Makoundout, polisin kararını mahkemeye taşımıştı. İsveç Yönetim Mahkemesi, “güvenlik riski endişelerinin” şov yapma hakkını sınırlamak için kâfi olmadığını savunarak, polisin kararını iptal etmişti. Bunun üzerine Stockholm polisi kararı Yüksek Mahkemeye taşımıştı.

PALUDAN’IN KUR’AN-I KERİM PROVOKASYONU

Bu yılın başlarında da çok sağcı Stram Kurs partisinin başkanı Rasmus Paludan, büyükelçilik yakınına polis müdafaası eşliğinde gitti. Evvel elinde Kur’an-ı Kerim’le açıklama yaptı. Akabinde Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren bir karikatür açtı. Daha sonra da elindeki Kur’an-ı Kerim’i yaktı. Paludan provokasyonunu gerçekleştirdiği anda etrafı polis tarafından muhafaza altına alınmıştı. Olay anında Paludan etraftaki kimi bireyler tarafından protesto edildi. Paludan skandal hareketin akabinde tekrar polis eşliğinde gölde bekleyen tekneye binerek bölgeden uzaklaştı.

Kaynak: AA / Atila Altuntaş – Dünya
İsveç Yüksek Mahkemesi, Kur’an-ı Kerim yakılmasını yasaklayan kararı iptal etti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir