featured

İTO Başkanı Avdagiç: Asgari ücrete ilk 6 aydaki TÜFE kadar zam yapılması makul olacaktır

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın akabinde “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’muzda çalışmalara başlıyoruz” açıklaması, çalışma hayatı gündemini hareketlendirdi. Gözler, direkt 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni minimum fiyat sayısına çevrildi.
Bu kapsamda emekçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Taban Fiyat Tespit Komitesi, brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira olarak uygulanan mevcut sayıya yapılacak artışı belirlemek için ilerleyen günlerde toplanacak.

“YABANCI PARA ÜNİTESİ ÜZERİNDEN FİYAT BELİRLEMEYİ UYGUN BULMUYORUZ”

İTO Lideri Şekib Avdagiç yaptığı açıklamada prensip olarak Türkiye‘de minimum fiyatın TL bazlı belirlenmesi gerektiğini söyledi. Minimum fiyatın hesaplanırken ulusal dataların dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Avdagiç, şöyle devam etti; “İş dünyamız, Türkiye hudutları içinde geçerli olacak bir fiyatı, yabancı para ünitesi üzerinden belirlemeyi katiyetle uygun görmemektedir. Türkiye’nin bu kadar yıldır oluşturduğu kendi sistemi ve kendi geleneği bulunuyor. Yeni minimum fiyatın de bugüne kadarki metodolojilere uygun biçimde tespit edilmesini bekliyoruz. Minimum fiyat artış oranına ait beklentimiz, birinci 6 ayın TÜFE’si dikkate alınarak yapılması istikametindedir. Böylelikle çalışanların enflasyon karşısında korunması gerçekleşmiş olacaktır. Taban fiyata ek olarak da ücretlilerimizin gelir vergisi dilimleri, yapılan artış dikkate alınarak tekrar düzenlenmelidir. Çalışanlarımızın geliri bu düzenlemelerin devreye girmesiyle korunmuş olacaktır.”

“MALİYET ORANI TÜRKİYE’DE OECD ORTALAMASININ ÜZERİNDEDİR”

Şekib Avdagiç, mevzunun patron tarafına dikkati çekerek, “Çalışanın eline geçen ölçünün patrona maliyeti açısından bakıldığında, şunu görüyoruz; maliyet oranı, Türkiye’de OECD ortalamasının üzerindedir. Kısa vakitte OECD ortalamasına uygun hale getirilmesini bekliyoruz. Münasebetiyle minimum fiyat üzerindeki gelir vergisi oranları düzenlenerek taban fiyatın güzelleşmesi sağlanmış olacaktır” dedi.

“SGK ÜST LİMİT ÇARPANININ ÖNCEKİ ORANLARA ÇEKİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Kıdem tazminatı ve sigorta üst limitiyle ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Avdagiç, şunları kaydetti; “Hem kıdem tazminatı hem de sigorta üst limitiyle ilgili bir tabanımız var. Her ikisi de patronlar üzerinden çalışanlara önemli külfet getiriyor. Kelam gelimi, SGK üst sonu, taban fiyatın 5 katı uygulanıyordu. Bu oranı kademeli olarak 7,5 kata yükselterek 75 bin lira olarak uyguluyoruz. Bu şu manaya geliyor; 75 bin lira brüt fiyat alan bir çalışan, patron hissesi dahil olmak üzere aldığı fiyatın üçte biri kadar devlete SGK primi ödüyor. Bu makul olmayan bir sayıdır. Bu sebeple iş dünyası olarak, SGK üst limit çarpanının önceki oranlara çekilmesini bekliyoruz. Tıpkı halde kıdem tazminatı tavanının da taban fiyata bağlı olmaktan çıkartılıp enflasyon oranında yükseltilmesini istiyoruz. Bu yaklaşım toplumsal adaleti tesis edecek bir yaklaşım olacaktır.”

TÜFE BİRİNCİ 5 AYDA YÜZDE 15 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Avdagiç’in “Asgari fiyat artış oranına ait beklentimiz, birinci 6 ayın TÜFE’si dikkate alınarak yapılması yönündedir” açıklaması sonrası vatandaşlar bu tabirin yüzde kaçlık bir maaş artışına karşılık geldiğini araştırmaya başladı. TÜİK datalarına nazaran Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise birinci 5 ay için sırf yüzde 15.26 düzeyinde gerçekleşti.

Kaynak: AA / Ergin Garip – İktisat
İTO Başkanı Avdagiç: Asgari ücrete ilk 6 aydaki TÜFE kadar zam yapılması makul olacaktır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir