featured

İzmir’deki Folkart Sitesi yangınının çıkış nedeninin elektrik kontağı olduğu ortaya çıktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Narlıdere ilçesinde 27 Nisan’da saat 22.00 sıralarında 4 blok ve 168 daireden oluşan Folkart Sitesi’nin 3’üncü bloğunda yangın çıktı. Site sakinleri kendi imkanları ile çıkarken, bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye grubu sevk edildi. Kısa müddette tüm bloğu saran alevlere, itfaiye grupları müdahale etti. Vakit zaman patlamaların da yaşandığı yangın, havadan ve karadan müdahale ile 8 saat sonra denetim altına alındı. Yangında 6 kişi dumandan etkilenirken, 1 kişi ayağından yaralandı. Olay yeri inceleme ile itfaiye takımları, yangının çıkış nedenine ait çalışmalarını dün tamamladı. Tüm dairelerde tek tek inceleme yapan takımlar, elde edilen bulgular ile toplanan kanıtları savcılığa teslim etti. Polisin olay yeri inceleme takımları de yangın sonrası inceleme yaptı.

ÇIKIŞ NEDENİ ELEKTRİK KONTAĞI

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yangınla ilgili yapılan incelemeler sonrası hazırlanan rapor tamamlandı.

Raporda yangının çıkış nedeni ‘elektrik kontağı’ olarak açıklandı. Raporda şu sözler yer aldı:Yangın yerinde yapılan araştırma, inceleme ve soruşturma sonucunda yangının 1’inci kat ile 2’nci kat ortasında, kablo şaftına uzak olmayan aralıkta, koridor tavanıyla tabanlarda ve duvarların yere yakın kısımlarında aydınlatma gayesiyle tesis edilen armatür yahut kablo şaftı içindeki güç besleme sınırında rastgele bir nedenden (Enerjideki dalgalanma, aşını yüklenme, nem kaynaklı oksidasyona bağlı yıpranma, kablo ve irtibat noktalarında eskime, gevşeme vb. nedenlerle) meydana gelen kısa devrenin evvel kablo izolasyonunu buradan da yanıcı tozları, duvar üzerine harç kullanılarak monte edilen yalıtım materyalini (xps), sentetik elyafi ve dekoratif ahşap yüzey kaplamasını tutuşturmak suretiyle başladığı kanaatiyle birlikte; binanın balkonları dahil, betonarme ve tuğla donatısının dış kısmında kaplı bulunan belli yıllarda verniklenen dekoratif ahşap kaplama olması, ahşap kaplama ve yalıtım materyali ortasındaki 8 cm boşlukların olması, yanma sonucunda yanıcı unsurlardan çıkan gazların, ısının ve dumanın yanıcı ahşap duvar kaplaması ardında birikerek yanmanın suratını ve şiddetini artırdığı, kablo ve tesisat şaftı ile atrium içerisinde cereyan eden hava akımının olması, kablo şaftında katlar ortasında yangın ve duman geçişini engelleyecek bir bariyer bulunmaması ve bu yüzden kablo şaftının baca vazifesi görerek yangını üst katlara taşıması ve bütün kat koridorlarının manisiz olarak (kapı, duvar vb. olmadan) atriuma açılmasıyla oluşan hava akımı, ahşapta yüksek ısıda açığa çıkan yanıcı parlayıcı bileşiklerin yangının yayılım suratına olumlu tarafta tesir ederek başlangıç noktasından binanın başka kısımlarına süratli yayılmasında tesirli olduğu kanaatine varılmıştır.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kadir İtina – Aktüel
İzmir’deki Folkart Sitesi yangınının çıkış nedeninin elektrik kontağı olduğu ortaya çıktı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir