featured

Katar ve BAE, 6 yıl sonra karşılıklı olarak büyükelçiliklerini yeniden açtı! Türkiye memnuniyetle karşıladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar, bugün karşılıklı olarak büyükelçiliklerini yine açma kararı aldı. BAE Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, bugün prestijiyle BAE’nin Doha Büyükelçiliği’ni, Katar‘ın da Abu Dabi Büyükelçiliği ile Dubai Konsolosluğu’nu tekrar açma kararı aldığı kaydedildi.

Söz konusu kararın “2021’in başında Suudi Arabistan’ın El-Ula kentinde düzenlenen Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) Doruğu sırasında varılan muahededen hareketle ve her iki devletin ikili alakaları güçlendirmeye verdiği ehemmiyete binaen alındığı” tabir edilen açıklamada, bu adımın “iki kardeş halkın hasretlerini gerçekleştirmek için iki ülke önderlerinin iradesini somutlaştırmak üzere atıldığı” belirtildi.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Katar ile BAE ortasında karşılıklı olarak diplomatik temsilciliklerin uzun bir ortadan sonra tekrar açılmasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Bakanlığın, Katar ile BAE ortasında büyükelçiliklerin karşılıklı tekrar açılmasına ait yazılı açıklamada, “Katar Devleti ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin karşılıklı olarak diplomatik temsilciliklerini uzun bir ortadan sonra tekrar faaliyete geçirme istikametinde aldıkları kararı büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Bu kararın, bölgemizin barış ve istikrarına değerli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” tabirlerine yer verildi.

KÖRFEZ KRİZİNİN ÇÖZÜLMESİYLE İLGİLER TEKRAR BAŞLADI

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör kümelerini desteklediği” argümanıyla Katar ile tüm diplomatik münasebetlerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, kelam konusu ülkelerin tüm suçlamalarını reddederken bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Körfez krizi, 5 Ocak 2021’de Suudi Arabistan’ın El-Ula kentinde gerçekleştirilen 41. Körfez İşbirliği Kurulu Doruğu’nda Ula Bildirisi’nin imzalanmasıyla tahlile kavuşmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, tepenin akabinde düzenlediği basın toplantısında, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik bağlarını yine tesis ettiğini ve ambargonun kaldırıldığını açıklamıştı.

Katar ve BAE, 6 yıl sonra karşılıklı olarak büyükelçiliklerini yeniden açtı! Türkiye memnuniyetle karşıladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir