featured

KESK, toplu sözleşme taleplerini açıkladı: En düşük memur maaşı 2024’te 45 bin lira olmalı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), en düşük memur maaşının 2024’ün Ocak ayı prestijiyle eş, çocuk yardımı ve kira yardımıyla en az 45 bin liraya çıkarılmasını talep etti.

KESK Eş Genel Lider Mehmet Bozgeyik, memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarının belirleneceği 7. Periyot Kamu Toplu Sözleşmesi’ne dair taleplerini bir otelde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Kusurlu toplu mukavele süreçleriyle kamu işçilerinin maaşlarının eridiğini, satın alma gücünün azaldığını söz eden Bozgeyik, “Rakamları alt alta toplayınca en düşük memur maaşı dedikleri maaş 22 bin liraya ulaşmış üzere görünüyor. Fakat aldatmaca da aslında burada başlıyor. Ek seyyanen ödenek denen net 8 bin 77 lira taban aylığa yansıtılmadı. Bunun manası 8 bin 77 liranın emekli aylığımızdan, tazminatlarımıza, eş ve çocuk yardımından ek ders fiyatlarımıza, döner sermaye hissemize kadar hiçbir kaleme yansıtılmaması demektir.” dedi.

“TÜM KAMU İŞÇİLERİNE KİRA YARDIMI VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Tüm kamu işçilerine brüt 8 bin 138 lira 89 kuruş olarak verilen ek seyyanen ödeneğin taban aylık katsayısına dahil edilmesi gerektiğini lisana getiren Bozgeyik, şunları kaydetti:

“Emekli kamu vazifelilerinin de bu artıştan yararlanmasının tek yolu budur. 2024 yılı artışının bu yeni katsayı üzerinden yapılmasını istiyoruz. Dört kişilik ailenin yoksulluk hududunun Aralık 2023 prestijiyle en az yüzde 70 artarak 45 bin liraya ulaşacağını öngörüyoruz. Buradan hareketle toplu kontrat teklifimizde kamuda en az maaşı alan, eşi çalışmayan, iki çocuklu, konutu olmayan, 15. derecenin 1. kademesindeki hizmetlinin mevcutta 8 bin 77 liralık ek seyyanen ödenekle 22 bin lira olan maaşının 2024 yılı Ocak ayından itibaren eş, çocuk yardımı ve kira yardımı ile birlikte en az 45 bin liraya çıkarılmasını talep ediyoruz. Bunun için mevcutta trajikomik düzeyde olan eş ve çocuk yardımlarının taban besin harcaması meblağında artırılmasını ve konut sahibi olmayan tüm kamu işçilerine konut hakkı kapsamında kira yardımı verilmesini istiyoruz.”

BÜYÜKŞEHİRLERDE 7 BİN 500, ÖTEKİ KENTLERDE 5 BİN LİRA

Bozgeyik, eş yardımının 3 bin 310 lira, çocuk yardımının her çocuk için 2 bin 220 liraya yükseltilmesi, konutu olmayan kamu işçilerine büyükşehirlerde 7 bin 500 lira, öteki kentlerde ise 5 bin lira kira yardımı yapılması talebinde bulundu.

Kaynak: AA / Özcan Yıldırım – İktisat
KESK, toplu sözleşme taleplerini açıkladı: En düşük memur maaşı 2024’te 45 bin lira olmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir