featured

“Kralların yiyeceği” olarak bilinen trüf mantarının fiyatını duyanlar hemen ormana koşuyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zonguldak’ın Alaplı İlçesinde yaşayan 18 yaşındaki Erkan Karadağ, fiyatının iki bin euroyu geçtiği trüf mantarı için özel eğitimli köpeklerle ormanda arama yapıyor. Kilosu iki bin euroyu bulan mantar ise alıcı buluyor.

KÖPEĞİ İLE DAĞ ZİRVE DOLAŞIYOR

Mevsimi geldiğinde trüf mantarı avcılığı yapan 18 yaşındaki lise öğrencisi Erkan Karadağ, yere çıkarttığı Setter cinsi eğitimli köpeği “Sıla” ile birlikte dağ, zirve, ormanlık alan demeden trüf mantarı topluyor. Mantarın kilosu iriliği ve kalitesine nazaran 800 euro ile 2 bin euro ortasında alıcı buluyor. Trüf mantarının çok kıymetli olduğuna işaret eden Erkan Karadağ, hoş bir yola çıktığını belirttiği köpeğiyle trüf mantarı bulmaya başladıklarını kaydetti. Karadağ, trüf mantarı avcılığına yeni başladığı için şimdi yaklaşık 500 gram trüf mantarı bulduğunu lisana getirerek, köpeğiyle mantar toplamaya devam edeceğini kelamlarına ekledi.

“KÖPEĞİM GÜZEL BİR TRÜF AVCISI”

Trüf avcısı köpekler hakkında bilgi veren Erkan Karadağ, “Yaklaşık 2 yıldır ağabeyimle birlikte trüf mantarı avcılığı yapıyorum. Bu trüf mantarı avcılığı yüksek koku duyusuna sahip köpeklerle yapılabiliyor. Bu iş kolay bir iş değil. Toplumsal medyada kolay üzere gözüküyor fakat birçok zorlukla karşılaşıyoruz Silahlı ava karşı olduğum için trüf mantarına yönelmek istedim” formunda konuştu.

“İNTERNETTE FİYATLARI DUYANLAR BU İŞE GİRİŞİYOR”

Mantarın fiyatları hakkında bilgi veren Erkan Karadağ, “Sosyal medyada mantarın kilogram fiyatına ‘2 bin euro’ deniliyor. ‘Günde 1 kilo mantar bulunuyor’ deniliyor. İnternet ortamında bu fiyatları duyanlar bu işe gönül veriyor. Gerçek anlatıldığı üzere değil. Yurt dışında, örneğin İtalya’da Şu andaki mantar piyasası kalitesine nazaran kilosu 500 ile 2 bin euro ortasında olduğunu söylüyorlar lakin bu mantar o denli her yerde yetişmiyor. Arabanla kilometrelerce meskenden uzaklaşıyorsun. Yerde üzerinde keşifler yapıyorsun.yerine nazaran ziyan ediyorsun. O yüzden bu mantarın piyasada tam oturmuş fiyatı yok. Karaborsa üzere bir sistem var. Net sabit bir fiyatı yok. Trüf mantarı avcılığı yapmak için birinci olarak köpeklere gereksiniminiz var. Bu köpeklerin Türkiye’deki piyasası 15 -20 bin TL ortasında değişiyor” diye konuştu.

“KRALLARIN YİYECEĞİ”

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nce Trüf Mantarı Hareket Planı çerçevesinde Alaplı ormanlarında trüf mantarı 2012 yılın itibaren tespit çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda dünyada ‘siyah elmas’ ve ‘kralların yiyeceği’ olarak isimlendirilen sonbahar trüfü, T.nitidum ve T.excavatum cinsleri bulundu.

‘Siyah elmas’ olarak isimlendirilen mantarın kilosu cinsine nazaran iki bin ila 3 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor. Yumruk formunda yetişen mantar, toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğinde ağaç köklerinde yetişiyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ertuğrul Yüksel – İktisat
“Kralların yiyeceği” olarak bilinen trüf mantarının fiyatını duyanlar hemen ormana koşuyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir