Kredi kartı ve kredi faizi üst limitlerinde artış!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüksek enflasyon ve artan mali risklerle çaba etmek emeliyle siyaset faizini yüzde 15’ten yüzde 17,5’e yükseltti. Bu faiz artışı sonrasında ise kredi ve kredi kartı faiz oranlarındaki üst limit de arttırıldı.

Kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının faiz tavanı değişti

Politika faizi artışı, son yıllarda yaşanan ekonomik zorluklara bir tahlil olarak görülüyor. Fakat vatandaşları ve mevduat sahiplerini etkileyecek değerli düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Buna nazaran Kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde artış yaşanacak.

1 Ağustos’ta geçerli olmak üzere, TCMB, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının (KMH) faiz tavanlarına üst limitler getirdi. Buna nazaran, kredi kartı ve KMH faiz tavanı aylık yüzde 1,91’den yüzde 2,13’e yükseltildi. Vergiler dahil maliyet ise yüzde 2,77 olarak belirlendi. Ticari krediler için tavan uygulama yüzde 37,8’e yükseldi.

Bu düzenlemelerin yanı sıra, TCMB’nin iktisattaki öteki alanlarda da siyaset değişiklikleri yapması bekleniyor. Enflasyon ve mali risklerle çaba için TCMB’nin para siyasetlerini sıkılaştırmaya devam edebileceği düşünülüyor.

Kredi kartı ve KMH üst limiti geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenmişti. Daha evvel yayınlanan karar ile yüzde 1.36’ya 0.55 puan eklenmesiyle Temmuz ayından itibaren kredi kartına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1.91’e yükseltilmişti. Fakat artık bu limit yüzde 2,77 olarak uygulanacak.

Tebliğe eklenen süreksiz bir unsur ile de referans oran 1-31 Temmuz tarihleri ortasında yüzde 1.36 olarak belirlendi. Buna nazaran kredi kartlarına temmuz ayında uygulanacak azami faiz oranı ise yüzde 1.91 olan referans faiz oranına yüzde 0.82 eklenmesiyle yüzde 2,77 olacak.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kredi kartı ve kredi faizi üst limitlerinde artış!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir