featured

Kurban Bayramı’nda hayvan fiyatları ne kadar olacak? Küçükbaş asgari ücretle yarışıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı‘nın yaklaşmasıyla birlikte küçükbaş ve büyükbaş fiyatları merak edilmeye başlandı.Türkiye Kasaplar Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, 2023 yılı kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan oranını kıymetlendirdi.

CANLI KİLO FİYATI 140-160 TL

Türkiye genelinde 20 milyon büyükbaş, 64 milyon küçükbaş hayvan olduğunu belirten Yardımcı, et fiyatlarına dikkati çekti. Fiyatların olağan olduğunu da belirten Lider Yardımcı, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatının 140-160 TL ortasında olduğunu söyledi.

“FİYATLAR GEÇEN SENEYİ ARATIYOR”

Yardımcı, “Fiyatlar biraz geçen seneyi aratıyor. Yem ve besicilik maliyetlerinden ötürü fiyatlar arttı, lakin olağandışı değil. Geçen sene ete hiç artırım olmadı. Daha yeni yüzde 100 artırım geldi. Piyasada canlı küçükbaş 140-160 TL ortası, büyükbaş 150-160 TL arasında” dedi.

“KÜÇÜKBAŞ 7-8 BİN TL, BÜYÜKBAŞ 12-15 BİN TL”

Osman Yardımcı, kilogram fiyatlarının yanı sıra vatandaşın cebinden kurbanlık almak için çıkacak minimum sayısı da açıkladı. Kurban pazarlarının yakın vakitte kurulmaya başlayacağını belirten Yardımcı, “Koç almaya kalksanız en makus koşulda 7-8 bin TL, büyükbaşın pay fiyatı ise taban olarak 12-15 bin TL ortasında değişiyor. Büyükbaş kurbanlıkların 7 pay olduğu düşünüldüğünde bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı bu yıl minimum 84 bin TL olacak” diye konuştu.

Et fiyatlarının piyasa şartlarına nazaran olağan olduğunu, Kurban Bayramı öncesinde yapılan spekülasyonlara vatandaşın inanmaması gerektiğini kaydeden Osman Yardımcı, aile işletmelerinin desteklenmesiyle bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Avrupa’da aile işletmelerinin desteklendiğini kaydeden Yardımcı, bu tekniğin en süratli biçimde hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Alparslan Çınar – İktisat
Kurban Bayramı’nda hayvan fiyatları ne kadar olacak? Küçükbaş asgari ücretle yarışıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir