featured

Kürsüye çıkan Dursun Özbek’ten Fenerbahçe’ye bomba gönderme: Bazıları kıskançlık seviyesinde ilgili

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs Ayı Olağan Divan Heyeti Toplantısı’nda Galatasaray Lideri Dursun Özbek açıklamalarda bulundu. Özbek, ezeli rakibi Fenerbahçe’ye gönderme yapmadan geçmedi.

“BAZI BÖLÜMLER MEVZUYLA KISKANÇLIK DERECESİNDE İLGİLİ”

Dursun Özbek, Florya yeri üzerinden Fenerbahçe’ye yaptığı göndermede, “Kemerburgaz niçin değerli? Bazen hayrete düşmemek de mümkün değil. Florya’daki futbol grubunun ve altyapı tesisleri için herkese davet yaptım. Gidin, görün. 40 sene evvel yapılmış. Dünyadaki futbolun gelişimine uygun bir tesis değil. Galatasaray’a yakışmıyor. Acilen, el birliğiyle Kemerburgaz’ı açmak zorundayız. Birçok sebebi var. Bunları sıralamaya gerek yok. İlgilenirseniz gelin Florya’yı gezelim, görelim. Bize daha çok hak vereceksiniz. Florya’daki arazinin 20 dönümü kulübün tapulu malı, 40 dönümü de satın aldık. O da kulübün tapulu malı. Ruhsat müracaatı için üzerinde binalar var. Bu binaların yıkılması ve arsa haline dönüştürülmesi lazım. Bunun için de Kemerburgaz’ın bir an önce bitmesi lazım. Yerleşkeye taşınacağız. Ruhsat hazırlıklarını yaptık. Yere döner dönmez ruhsat tanzim ediliyor. Ekonomik kıymetini tekraren söz ettim. Bahisle ilgili çok ayrıntıya girmeye gerek yok. Bildiğiniz üzere kimi kesitler hususla kıskançlık düzeyinde ilgili.” dedi.

Dursun Özbek’in açıklamaları şöyle:

“TAKIMIMIZIN DEĞERİNİN NE KADAR ARTTIĞININ GÖSTERGESİ”

Göreve geldiğimiz günden bugüne yaklaşık 11 ay geçti. Memnunlukla söz ediyorum ki, verdiğimiz kelamların hepsini teker tekere tutuyoruz. Bu mühlet içerisinde yaptığımız çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Futbol kadromuz, geçen dönemi 13. sırada bitirmişti. Bu ekibi yakışır biçimde şampiyon adayı haline getirmek öncelikli amacımızdı. Bunun için atlet maaşlarını euro bazında geçen seneye çabucak hemen yakın tutarak kadromuzu çok daha pahalı ve rekabetçi hale getirdik. Atletlerimize, Avrupa kulüplerinden gösterilen ilgi grubumuzun değerinin ne kadar arttığının göstergesidir.

“TAKIMIMIZ ŞAMPİYON OLMAYI HAK ETTİ”

Sezonun bitmesine az kaldı. Dün akşam maçı kazandık ve önderiz. Cumhuriyetimizin 100. yılında şampiyon olmak, en çok cumhuriyetin yüzü Galatasaray’a yakışacaktır. Grubumuz şampiyon olmayı hak etti ve olacaktır. Başta futbol grubumuz olmak üzere tüm branşlarda rekabetçi olmak ismine önemli yatırımlar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Finansal açıdan güç olan bir devirde bu yatırımlar kolay değil. Finansal tablolar açısından çok uzun yıllardır devam eden olumsuz bir imgeyle karşı karşıyayız. Birinci gün dediğimiz üzere bizi bu güç günlerden kurtaracak projelerimiz var.

“MECİDİYEKÖY’DEN GELEN PARANIN ZERRESİNE DOKUNMUYORUZ”

Mecidiyeköy’den 1.5 milyar TL’lik bir fon geliyor. Bu fonun bir kısmını, 1 milyar 85 milyon olan kısmını Florya’da bize ilişkin olmayan 40 dönümlük arsayı almak için kullanıyoruz. Motamot kelam verdiğimiz üzere, Mecidiyeköy’den gelen paranın zerresine dokunmuyoruz. Bizi kredite eden bankanın denetiminde, bir hesapta duruyor. 1 milyar 85 milyon TL’nin arda kalan kısmı Galatasaray’a verilecektir ancak önceliğimiz borcu ödemektir.

“KEMERBURGAZ’DA İNŞAATA BAŞLADIK”

6-7 sene oldu. Gayrımenkul projelerini geliştirmek ismine Florya’yı yeni bir yere taşınması için hareket etmiştik. Bunun için stadyuma otomobille 6-7 dakika uzaklıktaki bir yerin üst kullanım hakkı alınmıştı Ulusal Emlak’tan. Florya’nın tesislerini daha çağdaş, daha günümüze uygun hale getirmek için Kemerburgaz’da inşaata başladık. Ruhsatı aldık, inşaat devam ediyor.

“49 YILLIĞINA GALATASARAY’IN KULLANIMINA VERİLDİ”

Stadyumdan Göktürk arterinde Galatasaray Spor Kulübü’nü, hayalimdeki proje, bir yerleşke haline getirmek. Başlangıç noktası Kemerburgaz’daki tesisler. İkinci etapta da stadımızdan cendereye inen bir bayır var, Skyland’ın yanından başlayıp ta uca kadar 60 dönümlük bir arsa var. Bu arsa, 49 yıllığına Galatasaray’ın kullanımına verildi. Emelimiz neydi? Galatasaray’ın önümüzdeki yıllara, çocuklara, torunlarımıza hizmet edebilmesi için bugün elimizden geliyorsa tüm yerleşkeleri bir ortaya toplayalım. Burhan Felek’te değil, burada yüzelim. Taç Spor’da değil, burada idman yapalım voleybolda. Basketbolda o salon, bu salon… Bizim şayet Türk sporuna hizmet üzere bir misyonumuz varsa bunlar olmazsa olmazımızdır.

“FİYATLAR HER GEÇEN GÜN ÜST GİDİYOR”

Stadyumun yanındaki tesisler çok değerli. Kamp tesisleri, basketbol voleybol salonları, yüzme havuzları, otistik bireyler için başka yüzme havuzları… Bunun meşalesini yaktık. Prosedür olarak her şey hazır. Bundan sonrası için talebim, bize verilen takviyenin devam etmesi. Riva’da daha evvel başlattığımız proje son derece hızlı halde devam ediyor. Orada yaklaşık 130 tane villamız kaldı. Fiyatlar her geçen gün üst gidiyor. Galatasaray’a takviye verecek sayılar, evvelki sözlerimin de üzerinde.

“PLAN ÇALIŞMALARINI YAPTIK”

Büyükçekmece’de çok hoş bir toprağımız var. Orayı da bir yerleşke haline getirmemiz lazım. İstanbul, 16 milyon nüfusuyla bir memleket hüviyetinde. Orada büyük bir rezidan bölge var. Bu bölgenin çocukları, atletleri var. Etrafı çok gelişmiş bir bölge. Plan çalışmalarını yaptık. Şu manada söylüyorum, aldığınız arazi ne olursa olsun üzerine bir şey yapmak istiyorsanız imar durumu için plan yapmanız lazım. Bilahare üzerinde imalata geçebilirsiniz. İmar planları yapıldı, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nda bekliyor. Büyükçekmece Belediyesi’ni ziyaret ettik, maksadımız anlattık. Hasan Liderimizden yardım istedik, elinden geleni yapacağını söyledi.

“BEN HAYATIMI NASIL SÜRDÜRECEĞİM?”

Tüm bu projelerle gayemiz, kulübümüzün borç sarmalından çıkması ve sürdürülebilir başarıyı sağlamaktır. Bankalar Birliği mutabakatından çıkmayı istiyoruz. Bu mutabakat, kulübümüzün ayağındaki prangadır. Bankalar Birliği’nin gayesi, bu borcun bir an evvel tasfiyesidir. Konsorsiyum bankalarıyla kontratın kolay devirleri bitti, zorluğu başladı. Yapılan muahede bize diyor ki, 1 Haziran’dan itibaren kulübün tüm gelirlerinin yüzde 50’sini bana bırakacaksın. Pekala ben hayatımı nasıl sürdüreceğim? Güya kulübün o denli bir geliri var ki, tüm sportif faaliyetleri hallediyor da Bankalar Birliği’nin borcunu kapatsın.

“SAKIN SÖYLEDİĞİMİ YANLIŞ ANLAMAYIN”

Biz imzalanan tüm mutabakatların gereğini yaparız. Bunun için kulübün temel faaliyetlerinden oluşturulan gelirlerin, hem faaliyetleri sürdürmesi hem de yüzde 50’si geçmişteki borcun tasfiyesi için kullanması gerekiyor. Bu mümkün değil. Sakın söylediğimi yanlış anlamayın. Şayet bu projeleri hayata geçirmeseydik, bu projelerden gelecek fonları kullanmak üzere hesaplar yapmasaydık bu mümkün değildi, temerrüt hali ortaya çıkacaktı. Bu durum, Ali Sami Yen Ağabeyimizin bize gösterdiği durumla uyuşmuyor. Bugün için yaklaşık yıllık 400 milyon TL’lik faiz ödememiz var. Ekonomik şartların değişmesiyle birlikte nereye gideceğini hesaplayın. Bugünkü borçlanma faizimiz TL ref artı 1.5 düzeyinde. Yüzde 10’lar çerçevesinde.

“BU SENE 26 BİNLE KAPATTIK”

Sadece gayrımenkul projeleri değil, öteki gelir getirecek projeler konusunda çalışmalar son noktaya geldi. Sponsorluk ve öteki gelirlerin süratli bir biçimde arttığını göreceksiniz. Futbol grubumuzun başarısı, kombinelerin yenilenmesi için de büyük bir talebe yol açtı. Geçen sene yenileme sayısı 11 binlerdeydi. Bu sene 26 bin ile kapattık. Yenileme devri bitti. Tüm bu gelirler, önümüzdeki periyoda olumlu biçimde yansıyacak. Taraftarlarımıza, yakın ilgi için teşekkür gönderiyorum.

“ÖNCELİĞİMİZ GALATASARAY ADASI’NI YASAL HALE GETİRMEK”

Galatasaray Adası’nı almışız, yıl 1957. Galatasaray’ın o zamanki konumunu düşünün. İmarla ilgili hiçbir çalışma yapılmamış. Gecekondu misali, kaçak tabir ettiğimiz halde. Bir sürü imkan varken, yasal mevzuata uydurmak çok daha mümkünken hiçbir şey yapılmamış. Önüne gelen bir yama yapmış, kaçak üstüne kaçak… Ada’da en son ne felaket geldiğini başımıza, hepimiz biliyoruz. Önceliğimiz, adayı yasal haline getirmek. Bunu yasal hale getirmenin kurallarından bir tanesi, sağında ve solundaki 4 bin metrekarelik yerin Galatasaray’a kazandırılmasıydı. Orada iğreti duruyorduk. Bir ecrimisil ödüyoruz, bir kira ödüyoruz. Vakit zaman da ödemiyoruz.

“İSTENİRSE YIKILIP YERİNE BİNA YAPILIR”

Kulüp, kaidelere bağlı olarak kiraları ödemiyor. Müstecir (Kiracı), Ulusal Emlak’a başvuruyor, ‘Bunlar borçları ödemiyor, tüm borçları ben ödeyeyim, adayı üzerime geçir’ diyor. Son anda fark edildi. Borçlar tasfiye edildi. Bugün için bu bir risktir. Bu riski ortadan kaldırmak üzere sağındaki ve solundaki alanların tapusu Galatasaray’dadır. Plan yaptık, planlar askıdan indi. Betonarme bir yapı var orada, 1600 metrekare civarında. İstenirse 1600 metrekare, ilkel kurallarda. Elinizi kaldırsanız tavana değiyor. İstenirse yıkılıp yerine bina yapılır. 650 metrekarelik restoran olarak kullanabileceğimiz açılır kapanır sistemde yapmamız mümkün. Yüzme havuzumuz, geride da bir eski deniz suyuyla beslenen yerde 850 metrekarelik aktiflik alanı var. Toplantılar, konserler, düğünler, dernekler için hazırlıyoruz.

“KEMERBURGAZ’DA TEMEL ATACAĞIZ”

Kalamış’taki tesislerimizi yeniledik biliyorsunuz. Yeni gelen müstecir ile yapılan mukavele çerçevesinde yapıldı. Oradaki üyelerimize daha hoş bir yerde hizmet vermeye devam edeceğiz. Bu ortada adanın yeni yapılan imar planı çerçevesinde ne hale gelebileceği konusunda kimi görseller hazırladık. Yetiştirmeye çalışıyoruz. 19 Mayıs’ta Kemerburgaz’da temel atacağız. Bu görselleri size yetiştireceğiz. Ada nasıl hale gelecek diye teklif sunacağız. Yakın vakitte maketini yapacağız. Yorumlar gelsin. Burada bu olsun, burada bu olsundan fazla ek fikirler için bu maketi yapıp ortaya koyacağız. 19 Mayıs’ta Kemerburgaz’ın temelini atacağız. 22 Şubat’ta yapacaktık, Florya’nın açılış tarihinin yıldönümü. Yapacaktık lakin sarsıntı nedeniyle yapmadık. Bir ortaya gelmemize de vesile olur 19 Mayıs’ta. 10.30’dan itibaren orada buluşmayı diliyorum.

“KONTEYNER KENT 20 MAYIS’TA HAZIR HALE GELECEK”

Tüm bu faaliyetlerin dışında Kulübümüz, zelzelenin yaraları sarmayı sürdürüyor. Her vakit onların yanında olmaya devam etmemiz gerekiyor. Galatasaray, sarsıntı müddetince kendisine yakışan, örnek bir tavır sergilemiştir. Birçok kurumdan takdir ve teşekkür aldık. Gaziantep Nurdağı’ndaki konteyner kenti tamamladık. Kahramanmaraş’taki konteyner kenti 20 Mayıs’ta hazır hale gelecek. Yardım kampanyamız devam edecektir. Bölge iktisadını vuran en büyük konu, bölgeden yapılan güç. Bölgemiz, konut gereksinimini karşılamak için hareket ediyor. Kâfi olacağını sanmıyorum. Galatasaray da taahhüt altına girmiştir. Bu bahiste yardım talep etme yetkimiz mevcuttur.

Kürsüye çıkan Dursun Özbek’ten Fenerbahçe’ye bomba gönderme: Bazıları kıskançlık seviyesinde ilgili

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir