featured

Kuşbaşı mı? Kıymalı mı? Kazazede uçak pide salonu oldu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

13 Ocak 2018 tarihinde 8622 sayılı Ankara-Trabzon seferini gerçekleştiren Pegasus Havayolları’na ilişkin Boeing 737-800 tipi uçak, iniş esnasında denetimden çıkmış ve olması gereken formda duramayarak pistten çıkıp denize 25 metre kala iniş ekiplerinin yere saplanması sonucunda durabilmişti. Uçağın sonunda pide salonuna dönüşeceği enteresan öykü de böylelikle başlamış oldu.

Pistten çıkan Pegasus uçağı pide salonu oldu

Yaşanan olaylardan sonra birinci etapta Trabzon’un Yomra Belediyesi uçağı Millet Kıraathanesi yapmak için teşebbüslerde bulunup 35 metre uzunluğunda ve 18 ton yükündeki uçağı ve kesimlerini özel taşıma araçları ile havalimanına 15 kilometre aralıktaki ilçeye naklini gerçekleştirilmiş lakin daha sonra
planlamalar düşünüldüğü üzere aksiyona dönüştürülemeyince uçak bahtına terk edilmiş ve atıl vaziyette uzun mühlet kalmıştı.

Hurda olmaya yüz tutan uçak, üç yatırımcı tarafından satın alındı ve yaklaşık 5 milyon TL yatırımla pide salonuna dönüştü. Pide salonuna dönüşen uçak ziyaretçiler ve turistler tarafından ağır ilgi görüyor.

Yomra ilçesinde kıyı şeridinde bir alana kurulan tesiste uçağın yanı sıra ailelerin içinde birlikte yemek yiyebileceği cam faunus halinde alanlarda olacak. Terminal Pide olarak isimlendirilen tesisin ismi, uçağın gövdesi üzerine de tıpkı bir havayolu şirketi ismi üzere yazıldı.

Tesisin yatırımcılarından Abdülkadir Bektaş yörenin eserlerini tanıtacak hoş bir tesis yaptıklarını, uçakta insanlara pide yedirme hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü ve uçağın içinde 40-50 kişi kapasiteyle hizmet verileceğini söyledi.

Bir vakitler uçuşla ilgili anons seslerinin duyulduğu uçağın kabininde artık “Kuş başılı mı? Kıymalı mı?” sesleri yankılanacak.

Peki sizce uçak diğer nasıl değerlendirilebilirdi? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Kuşbaşı mı? Kıymalı mı? Kazazede uçak pide salonu oldu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir