featured

Mac Studio vs Mac Pro: Hangisi alınır? Detaylı kıyaslama!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple, geçtiğimiz gün düzenlediği WWDC etkinliğinde aygıtları için geliştirdiği işletim sistemlerinin son sürümlerini tanıttı. Bunun yanında yeni M2 işlemcili Mac ve 15 inç Macbook Air modellerini de satışa sundu. Biz de konutunda yahut iş yerinde Mac kullanmayı düşünenler için ayrıntılı bir kıyaslama yapıyoruz. Mac Studio vs Mac Pro! Hangisi alınır?

Mac Studio vs Mac Pro: Hangisi daha uygun?

Mac Studio vs Mac Pro: Kimler almalı? Apple tarafından yapılan açıklamaya bakacak olursak her iki aygıt da en âlâ performansı arayan profesyoneller için geliştirildi. Lakin hem boyut hem de özelleştirme tarafında birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu nedenle satın almadan evvel ayrıntılarına yeterlice bakmamız gerekiyor.

Tasarım ve taşınabilirlik

Tasarım ve taşınabilirlik konusu, bu iki aygıtın birbirlerinden en çok ayrıştığı alan olabilir. Her ne kadar selefleriyle misal çizgilere sahip olsalar da bilhassa boyut tarafında apayrı iki aygıta bakıyoruz. Bu da seçiminizi direkt olarak etkileyebilir.

İlk olarak tartılarına bakalım. M2 Max işlemcili Mac Studio 2.7 kg, M2 Ultra versiyonu ise 3.6 kg tartıya sahip. Her iki modeli de 9.5 cm yüksekliğe, 19.7 cm genişliğe ve 19.7 cm derinliğe sahip. Yani üzeri kesilmiş bir küp üzere düşünebiliriz.

Mac Pro ise klasik bilgisayar kasası formunda karşımıza çıkıyor. Aygıtın tartısı tam 16.86 kg. Boyutlarına baktığımızda ise 52.9 cm yüksekliğe, 21.8 cm genişliğe ve 45 cm derinliğe sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıyeten kasanın alt tarafına tekerlek ekletirseniz yükseklik 55.7 cm’ye ulaşıyor.

Her ne kadar ikisi de masaüstü iş bilgisayarı formunu temsil etse de Mac Studio’yu gideceğiniz yere taşıyarak kullanmanız mümkün. Öte yandan Mac Pro, elde taşınamayacak kadar büyük ve ağır. Münasebetiyle seçim yaparken kıymetli bir etken olacaktır.

Donanım ve performans

Mac Studio satın alırken M2 Max ve M2 Ultra işlemcilerinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Mac Pro’da ise sırf Ultra bulunuyor. M2 Ultra’da 24 CPU, 76 GPU çekirdeğine kadar çıkabiliyorsunuz. Bu, Apple’ın şu ana kadar tasarladığı en güçlü yonga setini temsil ediyor.

Öte yandan bu kadar güçlü bir sisteme gereksiniminiz yoksa CPU ve GPU çekirdekleri yarı yarıya düşen M2 Max’i de tercih edebilirsiniz. Bu işlemci de sizlere Intel tarafında i9, AMD’de R9 serisine karşılık gelen bir performans sunacaktır.

Ayrıca her iki aygıtı da 192 GB RAM ve 8 TB hafıza konfigürasyonuyla satın alabiliyorsunuz. Hasebiyle iki tarafta da donanım manasında tüm seçenekler sunuluyor. Natürel burada bir ayrıntı olarak Mac Studio ve Mac Pro’nun baz modellerinde M2 Ultra’nın tüm gücünü kullanamadığınızı belirtelim. Çünkü bu aygıtlarda 76 yerine 60 GPU çekirdeği sunuluyor.

Portlar ve bağlantı

M2 Max Mac Studio, evvelki versiyonu üzere dört adet Thunderbolt 4 port ile M2 Ultra Mac Studio ise altı adet Thunderbolt 4 portu ile birlikte geliyor. Art tarafta iki adet USB-A portu, ön tarafta iki adet standart USB-C portu ve bir SDXC kart yuvası bulunuyor. Ayrıyeten 10 Gigabit Ethernet portu mevcut.

Apple’ın kendi tasarladığı Mac Pro ise sekiz adet Thunderbolt 4 portuyla bir adım daha ileri gidiyor. Ayrıyeten üç adet USB-A portu, iki adet HDMI portu ve 10 Gigabit Ethernet portu mevcut. Ek olarak genişletme yapmak isterseniz altı adet PCIe yuvasını kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla baz haliyle Mac Pro çok daha avantajlı bir aygıt olarak öne çıkıyor. Ek olarak iki aygıtta da sekiz adet 4K ekran, altı adet 6K ekran yahut üç adet 8K ekran takviyesi sunulduğunu belirtelim. Münasebetiyle her iki aygıtı da ana iş istasyonunuz olarak kullanabilirsiniz.

Yükseltme seçenekleri

Yükseltme yeteneği konusunda Mac Pro’nun hafif bir avantajı var. Çünkü Mac Studio çok daha taşınabilir bir aygıt olduğundan yükseltme yapmak için içerisinde ek alan ve genişleme için PCIe yuvaları bulunmuyor. Öte yandan Mac Pro, altı adet PCIe yuvası aracılığıyla hudutlu bir yükseltme imkanı tanıyor. Ama genel olarak iki Mac’de de aldığınız konfigürasyona bağlı kalmak zorundasınız.

Fiyat

Fiyat açısından Mac Studio bir adım öne çıkıyor. M2 Max ile başlayan baz modeli 1.999 dolardan (57 bin 999 TL Türkiye fiyatı) başlıyor. M2 Ultra’nın 60 GPU’lu baz modeline çıkmak istiyorsanız da 3.999 dolar (115 bin 999 TL Türkiye fiyatı) ödemeniz gerekiyor.

Öte yandan, Mac Pro’nun başlangıç fiyatı 6.999 dolar. Olağan bu fiyatın M2 Ultra işlemcili versiyona ilişkin olduğunu belirtelim. Lakin donanımı en üst düzeye çekerseniz 11 bin 999 dolara kadar giden bir aralık göreceksiniz. Ek olarak, fiyata Touch ID’li Magic Keyboard ve Magic Mouse yahut Magic Trackpad’in de dahil olduğunu söyleyelim.

Hangisini almalı?

Mac Studio, bütçesini düşünen herkes için mantıklı bir seçim olacaktır. Hatta maddi açıdan sınırsız kaynağınız olsa bile taşınabilir boyutuyla öne çıktığı için bile tercih edilebilir. Ama bu alanda en düzgününü arıyorsanız yanlışsız seçenek Mac Pro diyebiliriz.

Siz, bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Mac Studio vs Mac Pro: Hangisi alınır? Detaylı kıyaslama!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir