featured

Maliye Bakanı “Allah’a şükürler olsun” diyerek duyurmuştu! IMF ile anlaşan Pakistan’ın 1,2 milyar dolarlık ilk kredisi yatırıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IMF ile yapılan 3 milyar dolarlık stand-by muahedesinin akabinde Pakistan Merkez Bankasına 1,2 milyar dolarlık birinci krediyi yatırdı. Muahedeyi Pakistan Maliye Bakanı İshak Dar, “Allah’a şükürler olsun” iletisiyle duyurmuştu.

3 MİLYAR DOLARDAN 1,2 MİLYAR DOLARI YATTI

Geo News televizyonundaki habere nazaran, Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı İshak Dar, IMF’nin Merkez Bankasına 1,2 milyar dolar krediyi yatırdığını açıkladı. Dar, 3 milyar dolardan kalan 1,8 milyar dolarlık kredinin ise Kasım 2023 ve Şubat 2024’te yapılacak değerlendirmelerin akabinde yatırılacağını belirtti.

SON 3 GÜNDE 4,2 MİLYAR DOLARLIK TAKVİYE ALDILAR

Pakistan, son 3 günde 4,2 milyar dolarlık finansal takviye aldı. Pakistan, 11 Ağustos’ta Suudi Arabistan’dan 2 milyar dolar, dün ise Birleşik Arap Emirliklerinden 1 milyar dolar finansal takviye almıştı.

IMF Guvernörler Heyeti, Pakistan’ın ekonomik istikrar programını desteklemek için bu ülkeyle 9 aya yayılan 3 milyar dolarlık stand-by muahedesini dün onaylamıştı.

FİTCH, PAKİSTAN’IN KREDİ NOTU YÜKSELTTİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, IMF ile mutabakatının akabinde Pakistan’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “CCC-“den “CCC” düzeyine yükseltmişti.

IMF Pakistan Misyon Şefi Nathan Porter, 30 Haziran’da yaptığı açıklamada, IMF ile Pakistanlı yetkililerin 9 aylık müddetle 3 milyar dolar stand-by düzenlemesi konusunda anlaştığını duyurmuştu.,

MALİYE BAKANI “ALLAH’A ŞÜKÜRLER OLSUN” DİYE DUYURMUŞTU

Pakistan Maliye Bakanı İshak Dar ise, IMF mutabakatının akabinde Twitter’da “Allah’a şükürler olsun” iletisini paylaştı. Başbakan Şahbaz Şerif ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, muahedenin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti belirtmişti. Şerif, bu mutabakatın, Pakistan’ın döviz rezervini güçlendireceğini, ekonomik istikrara kavuşmasını sağlayacağını ve ülkeyi sürdürülebilir ekonomik büyüme yoluna sokacağını kaydetti.

Kaynak: AA / Muhammet Nazım Taşcı – İktisat
Maliye Bakanı “Allah’a şükürler olsun” diyerek duyurmuştu! IMF ile anlaşan Pakistan’ın 1,2 milyar dolarlık ilk kredisi yatırıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir