featured

Meclis’te öncelikli gündem ekonomi! İşte yeni dönemde atılacak adımlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek Seçim Şurası’nın (YSK) 28 Mayıs’taki cumhurbaşkanı seçimi ikinci cinsine ait kesin sonuçları açıklamasıyla süreç tamamlandı. Gözler TBMM’deki yeni devir ve yeni kabineye çevrildi. Yeni kabine önümüzdeki hafta başı birinci toplantısını yaparak misyona başlayacak. Yeni hükümetin öncelikli gündemi ekonomi olacak. Birinci ele alınacak hususlardan biri fiyat artırımları olacak. Memur, memur emeklisi, personel emeklisi ve taban ücretliler için fiyatlar yine düzenlenecek.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRAYA ÇIKACAK

Ocak ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 30 artırım yapılmıştı. Ek düzenleme yapılmaması halinde SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon kadar artırım alacak. Memur ve memur emeklieri yüzde 6 toplu mukavele ve yüzde 8’i aşan enflasyon farkını alacak. En düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltileceği açıklanmıştı. Bu düzenlemenin maddeyle çıkarılması gerekiyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE MEMURLARA KİRA YARDIMI

Büyükşehirlerde memurlara kira yardımını içeren seyyanen artırım düzenlemesi de yasaya dahil edilecek.

EMEKLİLERE KADEMELİ ARTIŞ

En düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı. 7 bin 500 üstü maaş alanlar için kademeli artış düzenlemesi yapılacak. Bununla ilgili düzenleme de Meclis’in birinci ele alacağı hususlardan olacak.

ASGARİ FİYATA “500 DOLAR” DÜZENLEMESİ

Asgari fiyat yılbaşında 8 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Seçim öncesinde minimum fiyatın 500 dolara çıkarılması tarafında tabirler yer almıştı. Taban Fiyat Tespit Kurulu çalışmalarının ay sonu ya da temmuz başına kalabileceği belirtiliyor.

KİRA ARTIŞ HUDUDU NE OLACAK?

Kira artışlarını yüzde 25’le sınırlayan düzenleme 1 Temmuz’da sona erecek. Bu mevzuda da Meclis’te yapılacak yasal düzenlemeyle nasıl adım atılacağı belirlenecek.

EV HANIMLARINA KOLAY EMEKLİLİK

Ev hanımlarına kolay emeklilik imkanı, Bağ-Kur ve SSK gün sayısında eşitleme, evlenecek çiftlere kredi kolaylığı üzere yasal düzenlemeler Meclis’te öncelikli olacak.

Meclis’te öncelikli gündem ekonomi! İşte yeni dönemde atılacak adımlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir