featured

Mehmet Şimşek’ten kamu kurumlarına tasarruf genelgesi! Deprem hariç tüm harcamalar gözden geçirilecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in imzasıyla bugün kamu kurumlarına tasarruf genelgesi gönderildi. Genelgede zelzele kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların tekrar gözden geçirilmesi gerektiği belirtilerek, önlemlerin acilen uygulanabilmesi için gerekli adımların atılması gerektiği, tasarruf takibinin de odunsuz sağlanacağı bildirildi.

HEDEF, HARCAMALARDAN TASARRUF SAĞLANMASI

Bakan Şimşek’in, G20 hasebiyle Hindistan’a gitmeden evvel cuma günü imzaladığı ve bugün tüm kamu kurumlarına gönderilen genelgede, 30 Haziran 2021 tarihli kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik süreçlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının tesirli, ekonomik ve verimli kullanımına ait “Tasarruf Tedbirleri” bahisli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlandığı hatırlatıldı. Kelam konusu genelge kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarının, kendi bütçeleri yahut tasarruflarındaki başka kaynaklardan yapacakları yurt içi ve dışı harcamaları ile taşınır ve taşınmazların kullanılmasında genelgeyle belirlenen önlemlere uymakla talimatlandırıldığı tabir edildi.

“AZAMİ GAYRET” VURGUSU

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde, genel prensip olarak kamu hizmetlerinin bütçe hudutları içinde kalınarak ayrılan kaynakların üzerinde harcama yapılmasına yol açılmadan azami tasarruf anlayışı içinde yerine getirilmesi gerektiği belirtilmişti.
Bütçelerde ek yük oluşturacak biçimde faaliyet genişlemesine ve iş artışına gidilmemesi istenen genelgede, ilgili mevzuatta belirtilen faaliyet alanlarıyla direkt ilgili olmayan rastgele bir harcama yahut taahhütte bulunulmaması, ihale şartname ve mukavelelerine alım hususuyla ilgisi olmayan ögelerin dahil edilmemesi ve yapılacak alımlarda ölçek iktisadından yararlanarak gereksinimlerin daha düşük maliyetlerle karşılanması maksadıyla ortak alım yoluyla tedarikin yaygınlaştırılması için azami çaba gösterilmesi gerektiği vurgulanmıştı.
Kamuda ek tasarruf tedbirleri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

“DEPREM HARİCİNDEKİ TÜM HARCAMALAR YİNE GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Bugün yayınlanan Bakan Şimşek imzalı genelgede, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin ilgili unsurları uyarınca, “Maliye ve ekonomi siyasetlerinin hazırlanmasına yardımcı olmak ve bu siyasetleri uygulamak”, “Kamu harcamalarında aktiflik, tesirlilik, ekonomiklik ve verimlilik sağlamak hedefiyle gerekli standartları tespit etmek ve sınırlamalar koymak, bu konularda tüm kamu kurum ve kuruluşları için uyulması zarurî düzenlemeleri yapmak ve önlemleri almak” vazife ve yetkilerinin Hazine ve Maliye Bakanlığına verildiği hatırlatıldı.

Deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların gözden geçirilmesi, önlemlerin acilen uygulanabilmesine yönelik gerekli adımların atılması ve tasarruf takibinin odunsuz sağlanması hedefiyle yayımlanan genelgeye nazaran, bahse mevzu genel prensiplerin yanında, kamu kurum ve kuruluşları, taşınmaz edinimi ve kiralanması, resmi taşıt edinimi ve kullanımı, haberleşme masrafları, işçi görevlendirmeleri, basın ve yayın masrafları, kırtasiye ve demirbaş alımları üzere masraflarını tasarruf kurallarına uygun gerçekleştirecek.

YAPILAN TASARRUFLAR BAKANLIĞA BİLDİRİLECEK

Bunun yanı sıra kamu kurumları, temsil, merasim, ağırlama, tanıtım ve işçi masrafları, güç ve su alımları, işçi servisi hizmetine ait masraflar ve öteki konularda genelgede belirlenen kurallara uymakla yükümlü olacak.

İdareler, genelgenin düzenlediği hususlarda bünyelerinde gerçekleştirdikleri iş ve süreçlerle bu kapsamda elde ettikleri tasarrufları, izleyen periyotta tasarruf imkanı olan alanları bakanlıklar ve öbür yönetimler aracılığıyla 28 Temmuz’a kadar Hazine ve Maliye Bakanlığına resmi yazıyla bildirecek.

Kaynak: AA / Merve Hasret Çakır – İktisat
Mehmet Şimşek’ten kamu kurumlarına tasarruf genelgesi! Deprem hariç tüm harcamalar gözden geçirilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir