featured

Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor! 3 talepleri var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarının belirleneceği 7. Periyot Kamu Toplu Kontratı görüşmeleri 1 Ağustos’ta başlıyor. Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, tekliflerini alandan gelen talepleri dikkate alarak hazırladıklarını söyleyerek “En düşük memur maaşının, en düşük kamu personelinin fiyatından düşük olmaması üzere mevzuları masaya taşıyacağız. Memurlara kira yardımının verilmesi ve bununla birlikte 1. dereceye yükselen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesini önemsiyoruz.” dedi.

MEMUR-SEN HAZIRLIKLARA BAŞLADI

Kamu patron heyeti ile memur sendikaları ortasında bir ay boyunca sürecek görüşmelerde, memur ve memur emeklilerini, yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen temsil edecek. Görüşmelere sayılı günler kala çalışmalarını hızlandıran Memur-Sen, mukavele tekliflerini ve izlenecek yol haritasını belirlemek üzere dün Genişletilmiş Liderler Heyetini topladı.

120 UNSURLUK TEKLİF PAYLAŞILACAK

Toplantıda, 74’ü yeni, 29’u korunması gereken, 17’si ise geçen toplu mukavele periyodunda tahlile kavuşturulmayan olmak üzere toplam 120 teklif üzerinde mutabık kalındı. Maaş artış oranlarıyla birlikte kira yardımının da ortalarında bulunduğu 120 unsurluk teklifini 24 Temmuz’da kamuoyuyla paylaşacak Memur-Sen, tıpkı gün teklif evrakını Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI, EN DÜŞÜK KAMU EMEKÇİSİNİN FİYATINDAN DÜŞÜK OLMAMALI”

Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, tekliflerini alandan gelen talepleri dikkate alarak ve bilimsel dataları göz önünde bulundurarak hazırladıklarını söyleyerek, Genişletilmiş Liderler Heyeti toplantısıyla da teklif evrakının şekillendiğini belirtti. Tekliflerini içeren belgede tüm memur ve memur emeklilerini ilgilendiren hususların yer aldığını vurgulayan Tonbul, 21 Temmuz’daki Memur-Sen Vilayet Liderleri Toplantısı’nın akabinde teklif ettikleri husus sayısının 120’nin üzerine çıkacağını kaydetti.

“SÖZLEŞME MASASINA TAŞIYACAĞIZ”

Tonbul, tekliflerinin ana omurgasını 2024-2025 yıllarındaki maaş ve aylık artışların oluşturduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“Maaş artış oranlarının yanında memurlara kira yardımının verilmesi, önemsediğimiz tekliflerimiz ortasında. Kamu çalışanlarının aileleriyle huzur ve refah içerisinde yaşaması için bu teklifte ısrarcıyız. Bununla birlikte 1. dereceye yükselen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın lisana getirdiği en düşük memur maaşının, en düşük kamu çalışanının fiyatından düşük olmaması üzere mevzuları masaya taşıyacağız. Görüşmelerde, maaş artışı kadar toplumsal haklarda da ısrarcı olacağız. Bu doğrultuda kapsayıcı bir içeriğe sahip teklif evrakımızda mühendisler, müdürler, şefler, genel idari hizmetler sınıfı ve öbür teknik işçi başta olmak üzere ihmal edilen tüm kümelerin taleplerine yer verdik. Son devirde aylık artış beklentileri karşılanmayan memur emeklilerini de düşünerek, emeklilerin aylıklarını artıracak teklifleri de kontrat masasına taşıyacağız.”

Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor! 3 talepleri var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir