featured

Merkez Bankası 2 ayda 96 ton altın sattı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Altın Kurulu nisan ayına ait resmi altın rezervi bilgilerini yayımladı. Buna nazaran nisan ayında dünya genelinde merkez bankalarının altın rezervlerinde 71 tonluk bir düşüş yaşandı. Bu, Mart 2022’den bu yana altın rezervlerindeki birinci düşüş olarak kayıtlara geçti.

MERKEZ BANKASI 2 AYDA 96 TON ALTIN SATTI

Dünya Altın Kurulu 2023 genelinde merkez bankalarının alım tarafında olmasını beklediklerini, nisan ayındaki düşüşün TCMB tarafından yapılan satış sebebiyle yaşandığını bildirdi. Açıklanan bilgilere nazaran TCMB nisan ayında 80.8 ton altın sattı. Raporda bu satışların iç talebe karşılık vermek için yapıldığı tabir edildi. Mart ayında da 15.3 tonluk satış yapan TCMB’nin altın rezervleri böylelikle 2 ayda 96.1 ton azaldı.

YILIN BİRİNCİ 4 AYINDA REZERVLERDE 50 TON DÜŞÜŞ YAŞANDI

Habertürk’te yer alan habere nazaran, TCMB yılın birinci 2 ayında ise toplam 45.6 tonluk altın alımı yapmıştı. Böylelikle yılın birinci 4 ayında rezervlerde net 50.5 ton düşüş yaşandı. Toplam altın rezervi 491.5 tona geriledi. Son 2 aydaki satışlardan evvel TCMB 15 ay üst üste altın rezervlerinde artışa gitmişti.

EN FAZLA ALIMI POLONYA YAPTI

Nisan ayında TCMB’nin akabinde en fazla altını, 13 ton ile Kazakistan Merkez Bankası, 2 ton ile Özbekistan ve 0.6 ton ile Kırgızistan merkez bankaları sattı. En fazla alım ise 15 ton ile Polonya Merkez Bankası tarafından yapıldı. Çin Merkez Bankası nisanda altın rezervlerini 8 ton, Çekya Merkez Bankası ise 2 ton artırdı.

2022’DE EN ÇOK ALIMI TCMB YAPMIŞTI

2022 yılında ise TCMB 147.6 tonluk alım ile dünyanın en fazla altın alımı yapan merkez bankası olmuştu. Geçen yıl genelinde altın alımında TCMB’yi 62 ton ile Çin Merkez Bankası ve 47 tonluk alım ile Mısır Merkez Bankası takip etmişti.

Merkez Bankası 2 ayda 96 ton altın sattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir