featured

“Merkez Bankası faiz politikasını güncelleyecek mi?” sorusuna Yılmaz’dan dikkat çeken yanıt

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı vazifesine getirilen Cevdet Yılmaz, dün akşam CNN Türk televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“KULLANILMASI GEREKEN METOTLAR, TEKNİK SIKINTI ARTIK”

Gündeme ait değerlendirmelerde de bulunan Yılmaz’a, “Faiz siyasetinde günün koşullarına nazaran bir güncelleme görecek miyiz?” sorusu yöneltildi. Yılmaz ise bu soruya şu tabirlerle cevap verdi: “Bütün bu sürecin sonunda sonuncu olarak arzuladığımız nedir? Hem enflasyonu hem faizleri düşürmek. Muhakkak bir vade içinde, aşikâr bir gelecek perspektifi içinde bunu başarmak istiyoruz. Fakat buraya giderken kullanılması gereken yollar, sistemler, araçlar biraz teknik sorunlar artık. Gaye dediğim üzere ülkeyi daha istikrarlı bir yapıya götürmek, faizlerin de enflasyonun da düştüğü, sürdürülebilir büyümenin desteklendiği bir ortam oluşturmak. Emelimiz ne? Daima istikrar içinde büyümek.

“MERKEZ, YAPMASI GEREKENİ YAPACAK”

Enflasyonu yalnızca ekonomik bir sorun olarak görmüyoruz. Enflasyon, birebir vakitte toplumsal bir problem. Enflasyon bir taraftan firmaların öngörebilirliğini azaltarak iktisada ziyan verdiği üzere toplumsal istikrarları, gelir dağılımını da bozucu tesirleri olan bir hadise. Münasebetiyle ekonomik ve toplumsal açıdan baktığımızda enflasyonla kararlı bir halde uğraş etmek durumundayız. Burada Merkez Bankası kendi alanında yapması gerekeni yapacak. Maliye siyaseti, yapısal ıslahatlar, sektörel siyasetler birçok boyutuyla enflasyonla gayret etmeyi sürdüreceğiz ve enflasyonu çok daha makul düzeylere taşıyacağız.”

“Merkez Bankası faiz politikasını güncelleyecek mi?” sorusuna Yılmaz’dan dikkat çeken yanıt

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir