featured

Merkez Bankası, ihracatçının reeskont kredisi limitini 5 kat arttırdı! Mehmet Şimşek’ten ilk açıklama geldi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası, ihracatçının reeskont kredisi için bankaların günlük limitini 5 kat arttırdı. Kararla ilgili bir açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Programımızın en büyük önceliklerinden birisi ihracatın güçlü bir formda desteklenmesidir. İç talebi dengeleyici önlemler alırken, ihracata da azamî takviye sağlayacağız.” dedi.

İHRACATA TEŞVİK İÇİN LİMİT ARTIŞINA GİDİLDİ

İhracatı teşvik eden reeskont kredilerinde Merkez Bankası değerli bir karar aldı. Buna nazaran, ihracat finansman takviyesi sağlayan reeskont kredilerinin günlük limiti 300 milyon TL’den 1,5 milyar TL’ye çıkarıldı. Merkez Bankası, bu kararı ile ihracatçıların krediye erişimini desteklemeye devam ederken, birebir vakitte ihracat artışına katkı veren ihracatçıları da önceliklendirecek. KOBİ’lerin reeskont kredilerindeki hissesi da artırılıyor. Ayrıyeten, TCMB’nin sadeleşme süreci kapsamında reeskont kredilerinde yüzde 30 ek döviz satış kaidesi ve önden döviz satış koşulu üzere şartlar kaldırılıyor. Merkez Bankası, finansal kaynakların üretken alanlara yönlendirmesini sağlayarak randıman iktisadını destekliyor.

“MAKSİMUM DAYANAK SAĞLAYACAĞIZ”

Alınan kararın akabinde toplumsal medya hesabından bir açıklama yapan Mehmet Şimşek ise şu sözleri kullandı: “Programımızın en büyük önceliklerinden birisi ihracatın güçlü bir halde desteklenmesidir. İç talebi dengeleyici önlemler alırken, ihracata da azamî dayanak sağlayacağız. Yurtdışından temin ettiğimiz kaynakları ihracat ve yatırıma kanalize edeceğiz.”

Kaynak: AA / Yıldız Taşdelen Erli – İktisat
Merkez Bankası, ihracatçının reeskont kredisi limitini 5 kat arttırdı! Mehmet Şimşek’ten ilk açıklama geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir