featured

Merkez Bankası’ndan enflasyon raporu! Haziran ayında düşüşe katkı yapan enerji ve hizmet grupları oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,92 arttığını ve yüzde 38,21 ile son 18 ayın en düşük düzeyine gerilediğini açıklamasının akabinde TCMB’nin Fiyat Gelişmeleri Raporu da yayımlandı. Rapora nazaran bu devirde yıllık enflasyon en çok güç ve hizmet kümelerinde gerilerken, başka kümelerde yükseldi.

GIDA FİYATLARI ORTALAMANIN ÜZERİNDE ARTTI

Aylık bazda incelendiğinde, güç başta olmak üzere alt kümeler genelinde yüksek artışlar kaydedildi. Güç kümesi fiyatlarındaki artışı döviz kuru gelişmelerinin tesiriyle yükselen akaryakıt kalemi sürükledi. Temel mal kümesi enflasyonundaki yükselişte, kur geçişkenliği yüksek ve süratli olan sağlam tüketim malları belirleyici olurken, hizmet kümesi fiyatlarındaki aylık artış evvelki aya kıyasla zayıflamakla bir arada bilhassa kirada güçlü seyrini korudu. Besin fiyatları, taze meyve ve zerzevat kümesi öncülüğünde, tarihî haziran ayı ortalamasının üzerinde yükseldi. Üretici fiyatları döviz kuru gelişmelerinin tesiriyle son sekiz ayın en yüksek aylık artışını gösterirken bu görünüm altında, mevsimsellikten arındırılmış bilgilerle aylık artış oranı B ve C göstergelerinde bir evvelki aya kıyasla yükseldi. Yıllık enflasyon B göstergesinde gerilerken C göstergesinde artış kaydetti.

HİZMET FİYATLARI GAZRANDA YÜZDE 3.66 OLDU

Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 3,92 artarken yıllık enflasyon 1,38 puan azalarak yüzde 38,21 düzeyine geriledi. Yıllık değişim oranı B endeksinde 1,07 puan düşüşle yüzde 46,63, C endeksinde ise 0,71 puan artışla yüzde 47,33 oldu.
Alt kümelerin yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bu periyotta güç, hizmet, besin ve alkolsüz içecekler kümelerinin katkılarının sırasıyla 1,76, 0,17 ve 0,08 puan azaldığı, alkol-tütün-altın ve temel mallar kümelerinin katkılarının da sırasıyla 0,31 ve 0,32 puan arttığı görüldü. Mevsimsellikten arındırılmış datalarla incelendiğinde, aylık artışlar bir evvelki aya kıyasla B ve C endeksinde bir ölçü yükseldi. Fiyat artışları B endeksini oluşturan kümelerden temel mal ve işlenmiş besinde bir evvelki aya nazaran güçlenirken, hizmet kümesinde bir ölçü yavaşladı. Hizmet fiyatları haziran ayında yüzde 3,66 yükselirken, küme yıllık enflasyonu 0,50 puan düşüşle yüzde 59,45 oldu.

ENFLASYON, KİRA DIŞINDAKİ ALT KÜMELERDE GERİLEDİ

Bu periyotta yıllık enflasyon kira dışındaki tüm alt kümelerde geriledi. Kira aylık artışı yüzde 5,80 ile bu periyotta de yüksek seyrini sürdürürdü, küme yıllık enflasyonu yüzde 75,91 düzeyine ulaştı. Lokanta-otel alt kümesinde aylık enflasyon yüzde 4,32 ile yüksek görünümünü korudu. Fiyat artışları yiyecek hizmetlerinde bir evvelki aya kıyasla bir ölçü yavaşlarken turizmdeki canlı seyre bağlı olarak konaklama hizmetlerinde güçlü seyretmeye devam etti.

Bu gelişme ile birlikte lokanta-otel kümesi yıllık enflasyonu 1,76 puan düşerek yüzde 67,22’ye geriledi. Haberleşme fiyatlarındaki artışlar internet fiyatları öncülüğünde sürerken, öbür hizmetler alt kümesinde ferdî ulaştırma araçlarının bakım ve tamiratı ile cümbüş ve spor hizmetlerindeki artışlar öne çıktı. Ulaştırma hizmetleri görünümünde ise hava yolu ile yolcu nakliyatı kaleminde devam eden fiyat artışı belirleyici oldu.

TEMEL MAL KÜMESİ YILLIK ENFLASYONU YÜZDE 1.62 ARTTI

Rapora nazaran, temel mal kümesi yıllık enflasyonu 1,62 puan artışla yüzde 36,69 olarak gerçekleşti. Haziran ayında yıllık enflasyon güçlü mal ile giysi ve ayakkabı alt kümelerinde yükselirken, öbür temel mallarda geriledi. Güçlü mal (altın hariç) alt kümesinde, fiyatlar yüzde 6,64 artarak evvelki aya kıyasla güçlenirken, yıllık enflasyon 4,03 puan yükselişle yüzde 43,30 düzeyine ulaştı. Araba fiyatlarında kur gelişmelerine ek olarak canlı seyreden iç satışlara bağlı olarak görülen yüksek artış yüzde 10,28 ile haziran ayında da alt küme enflasyon gelişmelerinin temel sürükleyicisi oldu.
Beyaz eşya ve mobilya kalemlerinde de sırasıyla yüzde 3,78 ve yüzde 1,47 ile fiyat artışları haziran ayında yükseldi lakin arabaya kıyasla daha ölçülü bir görünüme sahip oldu.

Diğer temel mallar alt kümesinde fiyatlar yüzde 1,95 oranı ile nispeten ölçülü bir artış kaydetti. Bu devirde, aylık fiyat gelişmelerinde konutun bakım-onarımına yönelik gereçlerin yanı sıra konut ile ilgili paklık gereçleri öne çıktı. Giysi ve ayakkabıda fiyatların yüzde 1,37 yükselmesiyle alt küme yıllık enflasyonu 1,53 puan artışla yüzde 20,04 olarak gerçekleşti.

İŞLENMİŞ BESİNDE YÜZDE 7.99 DÜŞÜŞ VAR

Enerji fiyatları haziran ayında yüzde 4,23 artarken, küme yıllık enflasyonu baz tesiriyle 9,55 puan düşerek yüzde 16,52 düzeyinde gerçekleşti. Bu devirde, küme aylık fiyat artışında Türk lirasındaki görünüme paralel olarak akaryakıt yüzde 11,32 ile fiyatları öne çıkarken, tüp gaz yüzde 2,59 ve şebeke suyu yüzde 1,10 arttı. Besin ve alkolsüz içecekler kümesi fiyatları haziran ayında yüzde 3,02 artarken, yıllık enflasyon 1,40 puan artarak yüzde 53,92 oldu. Yıllık enflasyon işlenmemiş besinde 12,43 puan artışla yüzde 68,44’e ulaşırken, işlenmiş besin 7,99 puan düşüşle yüzde 43,36 düzeyine geriledi.

ÇAY FİYATLARI ÖN PLANA ÇIKTI

Mevsimsellikten arındırılmış datalar zerzevat başta olmak üzere taze meyve zerzevat fiyatlarının bariz artış gösterdiğine işaret etti. Başka işlenmemiş besin kümesinde ise kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş devam etti. Yaş çay alım fiyatlarına bağlı olarak artış kaydeden çay fiyatları alt kalemler ortasında öne çıktı. Ekmek ve tahıllar aylık enflasyonu bu devirde yüzde 1,41 artış kaydetti. Alkollü içecekler ve tütün eserleri kümesinde fiyatlar yüzde 11,13 yükselirken, yıllık enflasyon 10,80 puan artışla yüzde 40,90 olarak gerçekleşti. Bu gelişmede, yüzde 12,29 ile tütün eserlerinde üretici firma kaynaklı fiyat artışları belirleyici oldu. Yurt içi üretici fiyatları aylık artışı yüzde 6,50 ile son üç aya kıyasla kıymetli ölçüde kuvvetlendi. Öbür taraftan, bu kümede yıllık enflasyon baz tesiriyle 0,34 puan azalarak yüzde 40,42’ye geriledi.

Haziran ayında milletlerarası emtia fiyatları düşük bir oranda gerilerken, döviz kuru gelişmeleri üretici fiyatlarındaki yükselişin ana belirleyicisi oldu. Ana sanayi kümelerine nazaran incelendiğinde, yıllık enflasyon sağlam ve dayanıksız tüketim mallarında gerilerken, başka alt kümelerde yükseldi. Aylık fiyat gelişmeleri kesimler bazında incelendiğinde, artışların genele yayıldığı izlenirken, rafine edilmiş petrol eserleri, metal cevheri, gaz imalatı, tütün eserleri, motorlu kara taşıtları ile metal ve bununla irtibatlı kümelerin fiyat artışlarıyla öne çıktığı gözlendi.

Kaynak: AA / Burhan Sansarlıoğlu – İktisat
Merkez Bankası’ndan enflasyon raporu! Haziran ayında düşüşe katkı yapan enerji ve hizmet grupları oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir