featured

Merkez Bankası’ndan “sahte hesap” uyarısı: Hafize Gaye Erkan’ın Twitter’ı yok, önümüzdeki günlerde açacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ile TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti Başkanlığı’na atanırken; yerine Hafize Gaye Erkan getirildi. TCMB’de atama sonrası zaman teslim merasimi düzenlendi.

ERKAN’DAN BİRİNCİ AÇIKLAMA

Hafize Gaye Erkan, son 2 yılda yaptığı hizmetlerden ötürü Kavcıoğlu’na teşekkür ederek, “Zorlu bir süreci grubunuzla yürüttünüz. Hoş emekleriniz için teşekkür ediyoruz. Hem ülkemiz ismine hem de Merkez Bankası‘nın çalışanları ismine bu dayanağınızı, emeğinizi ve hizmetlerinizi her vakit minnetle hatırlayacağımı bilmenizi isterim. Cumhurbaşkanımıza da bu vazifesi şahsıma, ülke ve vatanımız ismine beni layık gördükleri için çok teşekkür ediyorum. Minnettarım, onur duydum” tabirlerini kullandı.

MERKEZ BANKASI’NDAN UYDURMA HESAP UYARISI

Merkez Bankası‘ndan devir-teslim merasimi sonrasında dikkat çeken bir ihtar geldi. İsmi ve fotoğrafları kullanılarak açılan ve paylaşımlar yapılan hesapların Lider Erkan’a ilişkin olmadığı belirtildi. Erkan’ın daha sonra hesap açacağı ve bilgisini kamuoyuyla paylaşacağı öğrenildi.

Hafize Gaye Erkan

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

İstanbul’da 1982 yılında doğan Hafize Gaye Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmasının akabinde Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmını 2001’de tamamladı. Eğitimine ABD’de devam eden Erkan, 2005’te Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School’da idare bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, burada misyon yaptığı 9 yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin idare konseyleri ve üst seviye idare takımlarına bilanço idaresi, gerilim testi ve sermaye planlaması, risk idaresi, birleşme ve satın alma mevzularında danışmanlık hizmeti verdi.

BİRÇOK DEĞERLİ MİSYON ÜSTLENDİ

First Republic Bank’ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Hafize Gaye Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl müddetince eş icra konseyi lideri (Co-CEO), lider, idare heyeti üyesi, yatırım yöneticisi, mevduat yöneticisi ve risk eş yöneticisi olarak vazife yaptı. Merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co’da 2 yıl idare heyeti üyesi olan Hafize Gaye Erkan, 2022’de, Fortune 500’de yer alan global finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın idare konseyine katıldı.

San Francisco Business Times’ın 2018’deki araştırmasına nazaran, Amerika’nın en büyük 100 bankasında lider yahut CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek bayan olan Erkan, birebir yıl San Francisco Business Times’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi” ile Crain New York Business’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi”nde yer aldı.

“İZLENMESİ GEREKEN KADINLAR” LİSTESİNE GİRDİ

Hafize Gaye Erkan, 2019 yılında da Crain’s’in “Bankacılık ve Finans Kesiminde Değerli Bayanlar Listesi” ile American Banker’ın “İzlenmesi Gereken Bayanlar Listesi”ne girdi. Bankacılık, yatırım, risk idaresi, teknoloji ve dijital inovasyon hususlarında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Kısmı İstişare Kurulu’nda de misyon yaptı.

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. Kararnameyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birinci kez Merkez Bankası Başkanlığı’na bayan bir lider atandı.

Merkez Bankası’ndan “sahte hesap” uyarısı: Hafize Gaye Erkan’ın Twitter’ı yok, önümüzdeki günlerde açacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir