featured

Merkez Bankası’nın faiz kararını dünya böyle gördü: Türkiye, enflasyonu dengelemek için üst üste ikinci kez faiz artırdı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Para Siyaseti Konseyi, Hafize Gaye Erkan başkanlığında ikinci kere toplandı. Konsey, siyaset faizini yüzde 15’ten yüzde 17,5’e yükseltti. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Sadeleşme süreci, tesir tahlilleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Heyet, faiz artırımının yanı sıra, nakdî sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır” denildi.

BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Ekonomistlerin beklentisi, geçen ay 650 baz puan artırılan faizin bugün de 500 baz puan artırılacağı tarafındaydı. Faiz artış ölçüsü, piyasa beklentilerinin bariz formda altında kaldı. Bu durum, milletlerarası finans basınında geniş yankı buldu.

BLOOMBERG: SEÇİM YAKLAŞTIKÇA TCMB’NİN İŞİ ZORLAŞACAK

ABD’li finans ajansı Bloomberg, “TCMB faiz artış suratını yavaşlattı ve bu hareket, enflasyon hala yüzde 40’a yakın seyrederken lokal varlıkları daha fazla satışa maruz bıraktı. Ekonomistler ve yatırımcılar, Erdoğan’ın tercih ettiği gevşek para siyasetinden daha agresif bir dönüş bekliyordu” tabirleri yer aldı.

Haberde ayrıyeten, “Dengeleme, önümüzdeki mart mahallî seçimlerinin yaklaşmasıyla daha da zorlaşacak. Erdoğan ülkenin en büyük kentlerinden kimilerini muhalefetin elinden almaya çalışırken daha süratli ekonomik büyüme tekrar bir öncelik haline gelebilir” denildi.

FT: YENİ ENFLASYON DALGASI TETİKLENEBİLİR

Financial Times ise “Türkiye, enflasyonu dizginlemek için üst üste ikinci ayda faiz artırdı” başlıklı haberinde, “Faiz artışı, Erdoğan’ın yine seçilmesinin akabinde ekonomi siyasetlerini nasıl elden geçirdiğinin son işareti oldu” tabirlerine yer verdi. Haberde, “Ekonomistler, ithalat maliyetini artıran zayıf lira ve vergi artışlarının yeni bir enflasyon dalgasını tetikleyeceğini söylüyor. Bank of America bu hafta enflasyonun Mayıs 2024’e kadar yüzde 65’e ulaşmasını beklediğini söyledi” tabirleri yer aldı.

CNBC: ENFLASYONLA GAYRET GAYRETLERİ YAVAŞ

CNBC ise faiz artışının beklentilerin altında kaldığına işaret ederek, “Türkiye’nin yeni iktisat idaresi enflasyonla gayret etmekle görevlendirildi. Fakat şu ana kadar uğraşlar yavaştı” değerlendirmesinde bulundu. Haberde Conotoxia Fintech piyasa analisti Bartosz Sawicki ise kararın “aşırı gevşek bir para siyasetinden vazgeçilmesinde ikinci adımı işaret ettiğini” lakin hazirandaki 650 baz puanlık faiz artırımının akabinde şok tedavisi umut eden piyasaları hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

WSJ: TASALARI ARTIRACAK

ABD’li finans ajansı Wall Street Journal da faiz artışının piyasaları hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Jared Malsin imzalı haberde, “Faizleri yalnızca 2,5 puan artırma kararı, yeni iktisat takımının, Erdoğan’a karşı koyacak gücü olmadığına dair kaygıları artıracak” sözleri yer aldı. Haberde “Erkan’ın merkez bankası lideri olarak aldığı karar, ortodoks siyasete derhal dönüş daveti yapan birtakım yatırımcıları ve analistleri de hayal kırıklığına uğrattı” sözleri kullanıldı.

Merkez Bankası’nın faiz kararını dünya böyle gördü: Türkiye, enflasyonu dengelemek için üst üste ikinci kez faiz artırdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir