featured

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan görevi resmen devraldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Hafize Gaye Erkan, vazifesi Şahap Kavcıoğlu’ndan devraldı.
Devir teslim hasebiyle Merkez Bankasında merasim düzenlendi.

İLK KONUŞMASINI YAPTI

Erkan, yaptığı konuşmada, son 2 yıldaki hizmetleri için Kavcıoğlu’na teşekkür ederek, “Zorlu bir süreci grubunuz ile yürüttünüz. Emekleriniz için teşekkür ediyoruz. Ülkemiz ve Merkez Bankası çalışanları ismine dayanağınızı, emeklerinizi ve hizmetlerinizi minnetle hatırlayacağımı bilmenizi isterim.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

TCMB’ye atanan birinci bayan lider olan Erkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti (BDDK) Başkanlığı misyonuna getirilen Kavcıoğlu da Erkan’a Türkiye için başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Hafize Gaye Erkan

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

İstanbul’da 1982 yılında doğan Hafize Gaye Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmasının akabinde Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmını 2001’de tamamladı. Eğitimine ABD’de devam eden Erkan, 2005’te Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School’da idare bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, burada misyon yaptığı 9 yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin idare şuraları ve üst seviye idare takımlarına bilanço idaresi, gerilim testi ve sermaye planlaması, risk idaresi, birleşme ve satın alma hususlarında danışmanlık hizmeti verdi.

BİRÇOK DEĞERLİ MİSYON ÜSTLENDİ

First Republic Bank’ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Hafize Gaye Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl müddetince eş icra konseyi lideri (Co-CEO), lider, idare konseyi üyesi, yatırım yöneticisi, mevduat yöneticisi ve risk eş yöneticisi olarak misyon yaptı. Merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co’da 2 yıl idare konseyi üyesi olan Hafize Gaye Erkan, 2022’de, Fortune 500’de yer alan global finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın idare konseyine katıldı.

San Francisco Business Times’ın 2018’deki araştırmasına nazaran, Amerika’nın en büyük 100 bankasında lider yahut CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek bayan olan Erkan, tıpkı yıl San Francisco Business Times’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi” ile Crain New York Business’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi”nde yer aldı.

“İZLENMESİ GEREKEN KADINLAR” LİSTESİNE GİRDİ

Hafize Gaye Erkan, 2019 yılında da Crain’s’in “Bankacılık ve Finans Dalında Değerli Bayanlar Listesi” ile American Banker’ın “İzlenmesi Gereken Bayanlar Listesi”ne girdi. Bankacılık, yatırım, risk idaresi, teknoloji ve dijital inovasyon bahislerinde uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Kısmı İstişare Kurulu’nda de vazife yaptı.

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. Kararnameyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birinci kez Merkez Bankası Başkanlığı’na bayan bir lider atandı.

Kaynak: AA / Erhan Cihan Ünal – İktisat
Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan görevi resmen devraldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir