featured

Meta duyurdu: Daha kişisel reklamlarla karşılaşacağız!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meta, Instagram ve Facebook toplumsal medya platformlarında yayımlanan reklamların artık daha şahsî olacağını açıkladı. Yapay zeka teknolojilerinden faydalanılarak yenilenen reklam sistemi, birbirinden özel yeni özellikleriyle bilhassa reklamverenlerin yüzünü güldürecek.

Yapay zeka dayanaklı reklamlar verimliliği arttıracak

Reklamcılıkta verimlilik için içerikle bir arada reklam çalışmalarında hakikat gaye kitleye yanlışsız yaklaşımın gösterilebilmesi son derece kıymetlidir. Meta’nın duyurduğu yeni teknoloji AI Sandbox ile, hem reklam içeriği hem de gaye kitleye yönelik yaklaşım yapay zekadan güç alınarak optimize edilecek. Böylelikle reklam çalışmalarından alınan randıman üst düzeye taşınabilecek.

Sandbox AI, reklamın ana fikrini merkezde tutarak farklı kullanıcı kümelerine farklı reklam içerikleri sunacak. Örneğin bir çikolata reklamı 18 yaşındaki bir bireye farklı, orta yaş kümesinden bir bireye farklı iletiler verecek halde gösterilecek. Böylelikle bireye özel bir reklam tecrübesi sunularak geri dönüt alma ihtimali arttırılacak.

Sandbox AI aracının sahip olduğu bir öteki özellik ise arkaplan oluşturma yetkinliği. Bu yetkinlik sayesinde hitap edilen kitlenin dikkatini çekebilecek farklı görsel ögeler reklam içerisinde konumlandırılabiliyor. Böylelikle standart bir kalıpta kalınmayıp kullanıcının dikkati çekilebiliyor.

Araçta yer alan üçüncü özellik ise gelişmiş görsel kırpma aracı. Bu araç, reklam görsellerini gösterim yapılan aygıt çözünürlüğüne nazaran kırpıyor. Reklam tipine nazaran farklı varyasyonlarla kırpma süreci yapabilen bu araç, görüntüleme tecrübesini arttırır nitelikte.

Meta’nın reklam tarafında yapmış olduğu yapay zeka dokunuşları, şimdilik yalnızca kimi reklamverenlerin kullanımına açık. Sanbox AI’ın Temmuz ayı prestijiyle tüm reklamverenlerin kullanımına sunulması bekleniyor.

Meta son vakitlerde yapay zeka alanında birçok çalışma yapıyor ve devamlı yeni güncellemelerle karşımıza çıkıyor. Sizler, Meta’nın bu gelişmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz, sizce bu pazarda faal bir rol alabiliyor mu? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Meta duyurdu: Daha kişisel reklamlarla karşılaşacağız!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir