featured

Meta, yapay zeka odaklı yeni çipini duyurdu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka, her geçen gün yeni bir çığır açmaya devam ediyor. Bununla birlikte yapay zeka yeni uygulamalar ve tecrübeler sunmaya devam ediyor. Günümüzde yapay zeka furyasına katılan isimlerden biri de Facebook, Instagram ve WhatsApp sahibi Meta oluyor. Şirket son olarak yapay zeka modellerini çalıştıracak bir çip üzerinde çalıştığını duyurdu.

Meta, yalnızca yapay zeka odaklı kendi çipini geliştirecek

Mark Zuckerberg idaresinde olan Meta, son vakitlerde metaverse ve yapay zeka teknolojileriyle karşımıza çıkıyor. Şirket son olarak yapay zeka için yeni kuşak alt yapılarını oluşturmaya yönelik gelişmelerle ilgili birçok bilgi verdi.

Bu bilgilerle birlikte Meta, yapay zeka teknolojileri için kullanacağı bir çip üzerinde çalıştıklarını belirtti. Kelam konusu açıklamada ise çipin “Meta Traianing and Inference Accelerator” (MTIA) olarak isimlendirildiği ortaya çıktı.

Ayrıca bu çipin yapay zeka modellerini çalıştırmak için özel olarak optimize edildiği belirtildi. Meta’nın yaptığı açıklamada, çipin sırf yapay zekaya odaklandığı tabir ediliyor. Bu durum da çipi öbür üstün bilgisayarda kullanılan CPU’lardan daha yeterli bir noktaya taşıyor.

Meta’nın MTIA teknolojisi, yapay zekaya özel olacağından çalışmalarda daha az güç tüketimi ve yüksek verimlilik sağlayacak. Meta Lider Yardımcısı Santosh Janardhan çiple ilgili birkaç açıklama yaptı. Açıklamasında ise “Her iş yükü için daha düzgün performans, daha düşük gecikme müddeti ve daha yüksek verimlilik sağlayacağız” tabirlerine yer verdi.

Bu bilgilerin dışında Meta’nın MTIA isimli çipi ile ilgili diğer bir ayrıntı yok. Lakin birtakım argümanlar, çipin yakın vakitte faal bir kullanımda olmayacağını belirtti. Bununla birlikte kelam konusu çipin kullanımının 2025 yılında etkin bir halde kullanılabileceği söyleniyor.

Peki, siz Meta’nın çipi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Meta, yapay zeka odaklı yeni çipini duyurdu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir