featured

Meta: Yeni yapay zekamız yayınlanamayacak kadar tehlikeli!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meta, yapay zeka alanındaki çalışmalarını hızlandırıyor. Üretken yapay zeka konusunda yeni bir proje üzerinde çalıştığını duyuran şirket, yapay zeka tabanlı konuşma aracını sundu. Voicebox isimli projenin “kötüye kullanım nedeniyle” kullanıcılara açılmayacağını söyledi.

Meta Voicebox yapay zeka nedir?

Meta tarafından geliştirilen Voicebox, eğitiminin ötesinde misyonları tamamlayabilen birinci yapay zeka modeli olduğunu söylüyor. Şu anda altı lisanı destekleyen araç, sadece iki saniyelik ses örneğini kullanarak bir kişinin sesini taklit edebiliyor.

Ancak toplumsal medya devine nazaran bu başarısı, tehlikeli durumlara kapı aralayabilir. Tüm seslerin yer aldığı bir metinden geçersiz konuşmalar yaratabilen Voicebox, yanlış kullanıldığında önemli derecede tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Voicebox üzere yapay zekaların en büyük tehlikelerinden biri, tanınmış şahısların seslerini üreterek insanları kandırmaktan geçiyor. Bu, yanlış bilginin yayılması ve dolandırıcılık faaliyetlerinin artması üzere sonuçlara yol açabilir.

Meta ayrıyeten bu araçlar sayesinde gerçek bireyler tarafından hazırlanan konuşmaların düzeltileceğini de dikkat çekti. Ses kayıtlarını düzenleme yeteneği sayesinde daha evvelce kaydedilmiş bir sesin kalitesini artırmak mümkün.

Meta, bu teknolojiyle alakalı riskleri kabul etti. Bu yüzden berbata kullanımı önlemek için Voicebox’ı herkese açık hale getirmek yerine bir araştırma makalesi olarak sundu.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir araştırmaya nazaran, hackerlar, muhakkak şahısların seslerini yapay zeka ile taklit ederek insanlardan para talebinde bulunuyor. Bu yüzden kullanıcıların gerçek ve geçersiz bağlantı ortasında ayrım yapması giderek zorlaşacağı düşünülüyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Meta: Yeni yapay zekamız yayınlanamayacak kadar tehlikeli!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir