featured

Meta’nın yeni sosyal medya platformu Threads, 5 günde 100 milyon kullanıcıya ulaştı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın Twitter‘a rakip yeni toplumsal medya platformu Threads‘e kayıt olanların sayısı, 5 günde 100 milyonu buldu. Threads, kısa müddette rekor düzeyde kullanıcıya ulaşarak Open AI’ın Chat GPT uygulamasının rekorunu kırdı.

REKOR KIRDI

BBC’nin haberine nazaran, 5 Temmuz’da 100 ülkede App Store ve Google Play Store üzerinden kullanıma sunulmaya başlanan Threads, kısa müddet içinde rekor düzeyde kullanıcıya ulaştı. Open AI’ın Chat GPT uygulaması tarafından kırılan rekorun yeni sahibi Threads oldu.

100 MİLYON KULLANICIYA ULAŞTI

Threads, 5 günden kısa bir müddette 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Uygulama, Avrupa Birliği’nin (AB) data kapalılığı mevzuatı nedeniyle Birlik ülkelerinde şimdi kullanıma açılmadı.

ÇARŞAMBA GÜNÜ KULLANIMA AÇILMIŞTI

Meta, Twitter‘a rakip yeni toplumsal medya platformu Threads’i 5 Temmuz’da kullanıma sunmuştu. Meta, arayüzü Twitter ile benzerlik gösteren Threads ile ilgili yaptığı açıklamada, Threads’in metin içeriklerini paylaşmak ve herkese açık sohbetlere katılmak için Instagram takımı tarafından oluşturulmuş yeni bir uygulama olduğunu bildirmişti. Yeni platformda karakter sonunun 500 olduğu belirtilen açıklamada, ilişkiler, fotoğraflar ve 5 dakika uzunluğunda görüntülerin da paylaşılabileceği kaydedilmişti.

TWİTTER, META’YI DAVA AÇMAKLA TEHDİT ETMİŞTİ

Threads kullanıma açılmasının akabinde ağır ilgi görürken Twitter, Threads nedeniyle Meta’ya karşı yasal süreç başlatma ihtarında bulunmuştu. Twitter’in avukatı Alex Spiro, Zuckerberg’e gönderdiği mektupta, Meta’nın Twitter’in ticari sırlarını ve başka fikri mülkiyetini sistematik, kasıtlı ve yasa dışı formda berbata kullandığına dair önemli telaş duyulduğunu belirtmişti. Meta’nın geçen yıl eski Twitter çalışanlarını işe aldığına işaret eden Spiro, şirketin kasıtlı olarak bu çalışanları birkaç ay içinde Meta’nın “taklit” Threads uygulamasını geliştirmeleri için görevlendirdiğini argüman etmişti.

“REKABET HOŞ, HİLE DEĞİL”

Twitter’ın sahibi Elon Musk da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Rekabet hoş, hile değil.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Meta’nın Bağlantı Yöneticisi Andy Stone ise Twitter’ın avukatının mektubuna karşılık olarak Threads’in mühendislik grubundaki hiç kimsenin eski bir Twitter çalışanı olmadığını belirtmişti.

Kaynak: AA / Burak Dağ – Teknoloji
Meta’nın yeni sosyal medya platformu Threads, 5 günde 100 milyon kullanıcıya ulaştı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir