featured

Microsoft Activision Blizzard

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft, oyun dalında daha güçlü hale gelmek için planlarını oluşturdu. Activision Blizzard’ı satın alarak büyük bir adım atma atağı, Sony üzere pazardaki büyük rakipler tarafından rekabete muhalif olduğu gerekçesiyle itiraz edildi. Satın alma süreci ile ilgili kararlar açıklanıyor.

AB, Microsoft ile Activision Blizzard ortasındaki muahedeyi onayladı

2022’nin başlarında Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard’ı satın alma teşebbüsü, oyun dünyasında adeta bomba tesiri yaratmıştı. Bu atılımın akabinde kesimdeki öteki şirketlerin paylarında büyük düşüşler gözlemlenirken birçok şirket ve ülke bu mutabakat için itiraz etti. 3 adet kıymetli inceleme süreci başlamış oldu.

Uzun müddettir Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve ABD komitelerinde süren incelemeler sonuçlara varmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Birleşik Krallık anlaşmanın özellikle bulut oyun dalındaki rekabete büyük bir darbe vuracağına, mutabakatın şirketlerden öteki kimseye yararı olmayacağını söyleyerek satın alma sürecini onaylamamıştı.

Microsoft ile Activision Blizzard, bu karara itiraz etti. Lakin şirketler için başka bir incelemeden sevindirici haber geldi. Avrupa Birliği (AB) komitesi, satın alma sürecini onayladı. Onaya ait yapılan açıklamada muahedenin süratli halde büyüyen bulut oyun bölümüne ziyan verebileceği lakin ancak şirketin verdiği odunların antitröst kaygılarını hafifletmek için kâfi olduğunu söylendi.

Microsoft’un muahede için sunduğu kelamların ortasında Activision oyunlarını rastgele bir bulut oyun hizmetinde oynamasına müsaade veren 10 yıllık bir taahhüt de yer alıyor. Ayrıyeten şirket, rakip akış platformlarında sunulan oyunlarının kalitesini yahut içeriğini düşürmeme kelamı de verdi.

Microsoft Activision Blizzard

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir