featured

Microsoft logosunun geçmişten günümüze değişimi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows‘un geliştiricisi Microsoft, teknolojinin bugünlere gelmesindeki hissesi büyük. Tıpkı vakitte şirketin akıllarda kalan bir de logosu mevcut. Vakit içinde değişim gösteren ve 2012’de son halini alan dizaynın geçmişi de sıklıkla merak ediliyor. İşte Microsoft logosunun geçmişten günümüze değişimi.

Microsoft logosunun geçmişten günümüze değişimi

Microsoft, 4 Nisan 1975‘te Paul Allen ile Bill Gates tarafından kuruldu. İkilinin hedefi birinci etapta Altair 8800 bilgisayar sistemi için BASIC yorumlayıcıları geliştirip satmaktı. 1980’lerin ortalarında MS-DOS ile ferdî bilgisayarlara yönelik işletim sistemi pazarında tepeye oturan şirket akabinde Windows ile bu muvaffakiyetini devam ettirdi. Olağan Microsoft birinci kurulduğunda logosu bugünkü üzere değildi.

İlk Microsoft logosu (1975-1980)

Microsoft, birinci kurulduğunda o periyodun standartlarıyla yanlışsız orantılı olarak sade sayılabilecek bir logoyla kullanıcılara merhaba dedi. Şirketin logosu 1975‘te grafik sanatkarı Simon Daniels tarafından oluşturuldu. Aki Lines yazı tipi odak alınan logoda yedi geniş çizgiyle alt alta Micro-Soft biçiminde yazılmış bir tasarım karşımıza çıkıyor.

Microsoft’ta ‘metal’ esintisi (1980-1982)

1980 yılına gelindiğinde Microsoft, artık teknoloji dünyasındaki yerini sağlamlaştırmış ve tasarım açısından bir değişim kararı almıştı. Bunun sonucunda heavy metal rock gruplarınınkine emsal bir logo karşımıza çıktı. Birincisine benzeri halde siyah rengi odak alan logodaki en kıymetli değişiklikler; New Zelek yapı tipinin kullanılması ve Microsoft’un artık bitişik yazılması diyebiliriz.

Microsoft logosunun geçmişten günümüze değişimi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir