featured

Microsoft umduğunu bulamadı: Bu özellik Windows’tan kaldırılıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft, Windows’tan dijital asistan Cortana dayanağını kaldıracağını duyurdu. Bing Chat, Microsoft 365 Copilot ve Windows Copilot üzere yapay zeka asistanlarına geçiş yapan Microsoft, Cortana’yı daha fazla devam ettirmeme kararı aldı.

Windows için Cortana’nın fişi çekildi

İlk olarak 2014’te Apple Siri’ye rakip olarak duyurulan Cortana, o periyot sanal asistanların artan popülaritesine bir karşılık olarak ortaya çıktı. Lakin kullanıcılardan beklediği ilgiyi toplayamadı. Bunun akabinde 2021’de iOS ve Android‘deki uygulamaları geri çekildi.

Cortana, Siri ve Google Asistan üzere oyuncularla rekabetle karşı karşıya kaldı ve kıymetli bir pazar hissesi elde etmekte zorlandı. Cortana’nın sınırlamalarının farkına varan Microsoft, dikkatini yapay zeka takviyeli asistanlara çevirdi.

Microsoft’un son vakitlerde yapay zekaya büyük yatırımlar yaptığını biliyoruz. Bunlar ortasında Bing Chat ve şahsileştirilmiş yardım için geliştirilen Microsoft 365 / Windows Copilot uygulamaları bulunuyor. Bu hizmetler, OpenAI’ın gelişmiş makine tahsili algoritmalarından yararlanıyor.

Şirketin asistan konusunda farklı bir tarafa dikkat çektiğini belirtelim. Cortana iptal edilmiş olsa da, yakın vakitte Windows 11 için piyasaya sürülen Copilot öne çıkıyor. Bu araç, işletim sistemine entegre edilecek ve kullanıcılara sesli yardım sunacak.

Cortana’nın bir müddet daha Outlook uygulamalarında dijital asistan olarak hizmet vermeye devam edeceğini bildirelim. Ek olarak Microsoft Teams’de de bulunacak.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Microsoft umduğunu bulamadı: Bu özellik Windows’tan kaldırılıyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir