featured

MİT, Siber İstihbarat Başkanlığı’nı kurdu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), siber güvenlik alanındaki faaliyetlerini güçlendirmek adına Siber İstihbarat Başkanlığı isminde yeni ünitesini oluşturdu. Başkanlık; siber akınlar, siber casusluk ve siber propaganda üzere tehditlere karşı Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için çalışacak.

Siber İstihbarat Başkanlığı nedir, vazifesi nelerdir?

MİT’ten yapılan açıklamayla birlikte Siber İstihbarat Başkanlığı resmi olarak kuruldu. Türkiye’nin dijital dünyadaki takipçisi olacak bu kurum, siber atakları tedbire ve siber savunma kapasitesini geliştirme üzere misyonları üstlenecek.

MİT, siber güvenlik alanındaki faaliyetlerini daha evvel Elektronik/Teknik İstihbarat Başkanlığı çatısı altında yürütüyordu. Yeni kurulan Siber İstihbarat Başkanlığı, bu alandaki faaliyetlerini daha faal ve koordineli bir formda yürütecek.

Başkanlığın temel vazifeleri ortasında siber istihbarat toplama, tahlil etme ve kıymetlendirme, siber atakları tedbire yer alacak. Siber İstihbarat Başkanlığı’nın kurulmasıyla Türkiye, siber tehditlere karşı daha güçlü bir pozisyona gelecek.

MİT’e bağlı olarak çalışacak yeni kurum ayrıyeten kripto irtibat, şifreli iletileşme uygulamalarını çözme misyonunu de üstlenecek. Bu mevzuda toplumsal medya ve dijital dünyada yürütülen operasyonları koordine ederek kullanıcıların güvenliğini sağlayacak.

Siber İstihbarat Başkanlığı’nın kuruluşu, Türkiye’nin güvenlik alanındaki kıymetini bir kere daha ortaya koydu. Başkanlığın, siber tehditlere karşı ülke güvenliğini sağlamak için değerli bir rol oynaması bekleniyor.

Peki sizler, MİT Siber İstihbarat Başkanlığı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce dijital dünyadaki tehlikeler durdulabilir mi? Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

MİT, Siber İstihbarat Başkanlığı’nı kurdu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir