MIUI 12.5 Enhanced Edition, bir modele daha geldi!

Counterpoint Research raporuna nazaran yüzde 13’lük pazar hissesi ile dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi pozisyonunda bulunan Xiaomi, şu sıralar aygıtlarına hayat veren MIUI arayüzü ile gündemde. Şirket, önümüzdeki günlerde tanıtmaya hazırlandığı MIUI 13 üzerinde son dokunuşlarını yaparken, öbür taraftan şu an için en aktüel sürümü MIUI 12.5 Enhanced Edition’ı sürat kesmeden dağıtmaya devam ediyor.

Bu doğrultuda güncelleme, geçtiğimiz hafta Türkiye ve Hindistan’da bulunan Xiaomi 11 Lite 5G NE modellerine gönderilmişti. Kısa mühlet evvel Türkiye özelinde bir model daha bu sürümü almaya başladı.

Redmi Note 10S, MIUI 12.5 Enhanced Edition alıyor

Xiaomi’nin 2019 yılında bağımsız bir firma haline getirdiği Redmi’nin Note 10S modeli, an itibariyle MIUI 12.5 Enhanced Edition sürümünü almaya başladı. V12.5.5.0.RKLTRXM yapı numarasıyla Türkiye’deki aygıtlar için dağıtılan güncelleme, OTA sistem güncellemelerinde olduğu üzere kümeler halinde gönderiliyor. Bu nedenle birtakım ufak gecikmelerin yaşanabileceğini hatırlatalım.

Buna ek olarak aygıtın piyasaya sürüldükten makul bir mühlet sonra Android 12 tabanlı MIUI 13 güncellemesini alacağı da gelen bilgiler ortasında.

Ekran: 6.43 inç / 1080×2400 piksel / AMOLED, Corning Gorilla Glass 3
İşlemci: MediaTek Helio G95
RAM ve depolama: 6 GB/8 GB RAM, 64 GB/128 GB depolama
Art kamera: 64 Megapiksel f/1.8 ana kamera, 8 Megapiksel f/2.2 ultra geniş, 2 Megapiksel f/2.4 makro ve 2 Megapiksel f/2.4 derinlik kamerası
Ön kamera: 13 Megapiksel f/2.5 geniş açılı kamera
Temas: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS, NFC, 3.5 mm kulaklık girişi, Type-C 2.0
Batarya: 5000 mAh, 33W süratli şarj
İşletim sistemi: Android 11 / MIUI 12.5

MIUI 12.5 Enhanced Edition özellikleri

Sıvı depolama: Akıllı telefonlarda bölünme ve birleştirme verimliliğini yaklaşık yüzde 60 artıran bu özellik, 36 aylık bir kullanımdan sonra okuma ve yazma suratlarında sırf yüzde 5’lik düşüşe müsaade veriyor. Bu da aygıtınızın birinci günkü suratında kalmasını sağlıyor.

Atomik bellek: Akıllı telefonun RAM kullanımına odaklanan bu özellik, gereksiz süreçlerin durdurulmasının yanı sıra bellek kullanımını sıkıştırarak ve kısımlara ayırarak aygıtınızda yaklaşık yüzde 64’lük bir performans artışına imkan sağlar.

Odak hesaplama: Kullanıcıların hangi uygulamaları ne vakit kullandığını tespit etmesinin yanı sıra bu uygulamaları kullanılmadığı vakitlerde çarçabuk kapatabilen bu özellik, 51 temel senaryosu sayesinde aygıtının işlemci kullanımını yüzde 15 düşürür ve pil tüketimini de yüzde 8 oranında azaltır.

Akıllı istikrar: Akıllı telefonun donanımlarının düzgün çalışıp çalışmadığını denetim edebilen bu özellik, aygıtınızda çalışan gereksiz hizmetleri de durdurarak pil tüketimini yaklaşık yüzde 10 oranında azaltır.

Yorum yapın