featured

Motorinin ardından bir kallavi zam da benzine geliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Döviz ve brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, akaryakıt fiyatlarını da direkt etkiliyor. Motorine dün 1 lira 55 kuruşluk artırım gelmesinin akabinde salı günü de akaryakıta 2 TL artırım gelmesi bekleniyor.

BENZİN YENİ FİYATLARI

  • İstanbul akaryakıt fiyatı: 34.05 lira
  • Ankarabenzin fiyatı: 34.53 lira
  • İzmir akaryakıt fiyatı: 34.63 lira

ÖTV ARTIRIMI VATANDAŞIN BELİNİ BÜKTÜ

Geçtiğimiz hafta ÖTV fiyatları, akaryakıta ve motorine 5 lira, LPG’ye 4 lira artış olarak yansımıştı. Karara nazaran; akaryakıtın litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV ise 7,05 TL’ye yükselmişti.

ERDOĞAN’DAN TENKİTLERE KARŞILIK

Körfez ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, akaryakıt artırımlarıyla ilgili yöneltilen tenkitlere “Akaryakıtta Hazine ve Maliye Bakanlığımız vergi ile alakalı bir düzenleme yaptı. Bilhassa ÖTV’nin maktu olmasından ötürü çok uzun vakittir enflasyon güncellemesi yapılmamıştı. Bu nedenle ÖTV’de bu türlü bir artışa gidildi. Bilhassa 6 Şubat sarsıntılarının getirdiği ağır mali yük, bu manada bütçenin gereksinimleri kapsamında bu türlü bir düzenlemeye gereksinim duyduk. Tüm bunlara karşın akaryakıt fiyatlarında Türkiye, Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri. Akaryakıtta aslında bir otomatik fiyatlandırma düzeneği var. Dünyadaki fiyatlar çerçevesinde belirleniyor. ÖTV artışıyla yapılan da zelzelenin tesirleri, sarsıntıyla çaba ile alakalı Türkiye’nin muhtaçlıkları kapsamında yapılmış bir vergi düzenlemesidir” karşılığını vermişti.

Motorinin ardından bir kallavi zam da benzine geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir