featured

Müracaat etmesine rağmen emekli aylığı 90 gün içinde bağlanmayanlar SGK’dan avans talep edebilecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar için avans düzenlemesi olduğunu duyurdu. Kurumun resmi internet sitesinde yer alan 2018/38 Sayılı SGK Genelgesi’nde, emeklilik müracaatını yapmasına karşın 90 gün içerisinde maaşı bağlanmayan emekli adayları için avans düzenlemesini kapsıyor.

BAĞLANAN EMEKLİ AYLIĞINDAN MAHSUP EDİLECEK

Düzenlemeye nazaran EYT’liler SGK’dan avans talebinde bulunabilir. EYT’nin resmen hayata geçirildiği 3 Mart 2023 günü emeklilik müracaatında bulunmasına karşın maaşı hala bağlanamayan emekli adayları 2 Haziran’dan sonra kurumdan avans talebinde bulunabilecek. Ödenen avanslar, bağlanan emekli aylığından mahsup edilecek.

YAZILI TALEPTE BULUNMAK GEREKİYOR

Yönetmeliğe nazaran, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen şahıslara, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

“AVANS ÖLÇÜSÜ KURUMCA BELİRLENECEK”

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2018/38 sayılı genelgesinin ilgili kısmında şu tabirlere yer veriliyor; “Kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, Kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebilecektir. Avans ölçüsü her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net minimum fiyatın üç katını, gelirlerde ise net taban fiyatın iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir. Avansın bağlanacak gelir ve aylık birikmiş meblağından fazla olan kısmı, müteakip gelir ve aylıklarından 1/4 oranında kesilerek mahsup edilecektir.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat
Müracaat etmesine rağmen emekli aylığı 90 gün içinde bağlanmayanlar SGK’dan avans talep edebilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir