featured

Nakit avans çekimine sınırlama getirildiği iddiası, sosyal medyayı ayağa kaldırdı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankalardan edinilen bilgiye nazaran TCMB, muhakkak bir limitin üzerinde olan kredi kartlarında nakit çekim ve kuyum harcamaları için düzenlemeye gitti. Buna nazaran, menkul değer tesisi uygulaması kapsamında, müşteri bazında kredi kartı limiti belli bir meblağın üzerinde olanlar için ferdi kredi kartları vasıtasıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi cinsine nazaran yüzde 30 oranında menkul değer tesisine tabi olmasına ve bugün prestijiyle uygulamaya alınmasına karar verildi.

TARİH ARALIĞINA DİKKAT

Kredi çeşidine nazaran menkul değer tesisine tabi olan ticari nitelikli krediler için getirilen kredi büyümesine nazaran menkul değer tesisi uygulamasının kapsamı genişletilerek öteki ticari nitelikli krediler ile tüketici kredileri de dahil edilmiş oldu. Belirlenen kredi tipleri bazında farklı ayrı olmak üzere bir evvelki hesaplama tarihine nazaran büyüme oranlarının yüzde 3’ün üzerinde olması halinde bu oranı aşan kredi fiyatı kadar menkul değerin bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildi. Kelam konusu değişiklik, 26 Mayıs hesaplama tarihinde ve 28 Mayıs hesaplama tarihine nazaran hesaplanan büyüme oranından itibaren geçerli olacak.

Dönüşüm oranına nazaran menkul değer tesisi uygulamasında mevcut olmayan lakin fiziki altın karşılığı açılan dönüşüm hesaplarının da hisse kısmına dahil edilmesine karar verilirken, hissede kısmında ise TCMB tarafından yayımlanan bildiriler kapsamında 31 Mart prestijiyle dönüşümü yapılabilecek mevcut ABD doları, avro, İngiliz sterlini ve altın cinsinden yabancı para mevduat/katılım fonu hesabı bakiyeleri dikkate alınacak.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM

Bu kararın akabinde aylık faizi 1,36 olduğu için kişisel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelen kredi kartı nakit avans için süreçlerin pazartesi gününden itibaren birçok bankada durdurulduğu argüman edildi. Toplumsal medya kullanıcıları bahisle ilgili reaksiyonlarına lisana getirirken; avans, banka, Merkez Bankası sözleri Twitter’da gündem oldu.

İşte o yorumlardan kimileri:

Nakit avans çekimine sınırlama getirildiği iddiası, sosyal medyayı ayağa kaldırdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir