NASA, astronotlar içi özel arabasını tanıttı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ay’a tekrar dönmek için kolları sıvayan NASA, Artemis misyonu kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. 2030 yılına kadar Ay’a tekrar insan yollamayı planlayan uzay ajansı, geçtiğimiz gün ise farklı bir tanıtıma imza attı. NASA, astronatları Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına taşıyacak üç yeni büsbütün elektrikli aracı tanıttı.

Astronotlar uzaya giderken bu araçlarla taşınacak

California merkezli elektrikli araba teşebbüsü olan Canoo Technologies tarafından tasarlanan etraf dostu minivan, fırlatma uzay kıyafetlerini giymiş dört astronotu taşıyabilecek. Yeni elektrikli araç ayrıyeten Artemis misyonları için gerekli ekipmanı taşımak için de kullanılacak.

Önümüzdeki yıl boyunca, yeni elektrikli araç filosu tesisteki astronot eğitim tatbikatları için kullanılacak. Daha sonra ise Kasım 2022’de gerçekleştirilmesi planlanan Artemis II misyonunda yer alacak dört astronotu SLS roketine taşıyacak. Astronotlar yeni ‘Astrovan’ların da yardımıyla 50 yıl sonra birinci mürettebatlı ay uçuşu için Orion uzay aracına ulaşacaklar.

Artemis II misyonu, 1973’ten sonra birinci defa Ay’a ayak basılmasının önünü açacak. NASA, Artemis misyonları sonunda Ay’ı Mars’a yapılacak birinci beşerli misyon için bir üs olarak kullanmayı planlıyor. Uzay ajansı, uydumuza kalıcı bir astronot üssü inşa etmeyi planlıyor.

NASA birinci olarak Kasım 2024’te mürettebatlı olarak Ay’a epeyce yakın bir uçuş gerçekleştirmeyi planlıyor. Uzay ajansı devam eden yıllarda ise birinci bayan ve siyahi insanı da Ay’a taşımayı hedefliyor. NASA’nın Ay vazifesi kapsamında sonraki yıllarda ise Artemis III ve Artemis IV misyonlarını gerçekleştirecek. Artemis V vazifesi ile birlikte ise Ay’a uzun yılların akabinde birinci beşerli iniş yapılacak.

NASA’nın Ay misyonu kapsamında bu araçlarında küçük de olsa bir katkısı olacak. Pekala siz NASA’nın astronotlar için sunduğu yeni aracı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

NASA, astronotlar içi özel arabasını tanıttı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir